HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

A dosť! Naštvaný Boris Kollár vyhodil poslancov z parlamentného bufetu

Boris Kollár / TASR - Martin Baumann

Predseda parlamentu odkázal svojím kolegom, že k dispozícii majú pitnú vodu na WC a na jedenie si môžu priniesť z domu „lepeňáky“.

V poslaneckom bufete nechá Boris Kollár stravovať sa len zamestnancov Národnej rady SR. Poslanci sa môžu podľa neho napiť vody aj na záchode. Ešte v utorok denník Pravda upozornil, že hoci od štvrtka pre pandémiu koronavírusu môžu reštaurácie podávať jedlo iba na terasách alebo zabalené tak, aby si ho zákazníci mohli odniesť, parlamentný bufet a jedáleň zostávali pre poslancov naďalej otvorené. Dnes už je ale všetko inak.

„Lepeňáky“ a pitná voda z toaliet

Kollár otvorenie parlamentného bufetu vysvetľoval tak, že je to ako závodné stravovanie vo Volkswagene. Vo štvrtok ale svoj postoj zmenil a poslancom či novinárom, ktorí nie sú v pracovnom pomere v Národnej rade, zakázal vstup do jedálne. „Nech si poslanci si zoberú z domu lepeňáka,“ uviedol na tlačovej besede zjavne rozčúlený Kollár. „Lepeňák“ je chlieb s maslom, ktorý môžu zjesť na chodbách, schodoch či na lavičkách pred parlamentom. Jediné, čo im zabezpečí, je pitná voda – z toaliet. Doplnil ešte, že už sa nebude nosiť ani káva na zasadnutie výborov.

Šéf parlamentu takto zareagoval na kritiku verejnosti aj niektorých politikov. Konkrétne obvinil Petra Pellegriniho, že z toho vytĺka politický kapitál, pretože ten fungovanie jedálne označil v súčasnej situácii za hanbu. „Je to výsmech do očí ostatných ľudí,“ uviedol Pellegrini.

Krabičky sú environmentálna záťaž

„Jedáleň v parlamente zabezpečuje stravu pre 350 zamestnancov,“ povedal Kollár a dodal, že to je povinnosť zamestnávateľa. Povedal tiež, že otázku či nechať jedáleň otvorenú aj pre poslancov prebral na politickom grémiu, kde vtedy nikto nebol proti. Pellegrini však na grémiu nebol. Jedáleň zostane otvorená len pre ľudí, ktorí majú zamestnanecký pomer s Národnou radou, čo poslanci, ani poslaneckí asistenti nie sú.

„Bola tu taká myšlienka, dávať to do krabičky, ale už sa ozvali ďalší poslanci, že to je environmentálna záťaž. Tak aby som tomuto celkovo vyhovel, aby tu nebola nejaká environmentálna záťaž, nebodaj nejaká uhlíková stopa cez nejaké krabičky, tak to nebudú mať vôbec,“ skonštatoval rozčertený Kollár.

Anton Hrnko bude radiť šéfovi parlamentu. Celkom slušne si prilepší

Kollárova dobrá rada „nad zlato“
Predseda parlamentu Boris Kollár svojim kolegom zakázal vstup do bufetu v Národnej rade. Foto: SITA/Kancelária NR SR

Predseda parlamentu vo svojom hneve ale zašiel ešte ďalej. „Nech sa najedia poslanci, kde chcú, a nebudeme umožňovať im takýmto spôsobom vytĺkať politický kapitál. Sociálne zariadenia budú v plnej prevádzke, budú otvorené a každý poslanec sa tam môže dosýtosti napiť vody, aby mal zabezpečený pitný režim, ale nebudú sa môcť najesť, krabičky nedostanú a nech sú všetci poslanci spokojní,“ pridal.

„Poslanci si to budú musieť vyriešiť po svojom, ale nedoporučoval by som im tie plasty, aby ich ďalší kolega nenapadol, že vytvárajú nejakú uhlíkovú stopu,“ ironizoval Kollár. „Nič, nebudem zabezpečovať, nič. Nie sú našimi zamestnancami, chceli to, lebo majú nutkavú potrebu vybíjať z tohto politický kapitál, prosím, po nich by sa tam pridali ešte ďalší… Je to také ústretové gesto aj voči ľuďom, keď nemôžu ísť do reštaurácie, prečo by sa mal poslanec v Národnej rade najesť. Myslím si, že si to nezaslúžia, pitnú vodu na toalete budú mať, poslanci, to im nevypneme, ale bolo by dobre, aby tam išli po jednom, aby sa tam netlačili,“ pridáva denník Pravda v závere radu poslancom od Borisa Kollára.

„Zaspali sme všetci, politici, občania, opozícia, na vavrínoch“, tvrdí Boris Kollár

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info