HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Americké peňažné infúzie viedli k nárastu „zombie“ spoločností

Ilustračný obrázok / Shutterstock

Keď americká vláda napumpovala bilióny dolárov do ekonomiky v snahe zmierniť dopad Covid-19, vládna pomoc vytvorila čoraz viac „zombie“ firiem, uvádza sa v novej epizóde Keizerových správ od spoločnosti RT.

Zatiaľ čo niektoré pôžičky v rámci programu na ochranu vyplatenie miezd (PPP), umožnené voľnou menovou politikou Fedu, boli podvodne privlastnené, existujú náznaky, že sa finančné prostriedky dostali aj k menším spoločnostiam, poznamenala Stacy Herbertová v najnovšej epizóde Keizerových správ.

Podľa Maxa Keizera je však možné, že tieto spoločnosti nebudú schopné fungovať bez týchto peňažných injekcií.

„Tieto malé a stredné spoločnosti sa teraz menia na zombie spoločnosti,“ uviedol Keizer. „Je to obrovský problém v S&P 500. Žijú z pomoci a v skutočnosti nemajú životaschopný základný podnik. Berú teda tento stratený model a uplatňujú ho v malých a stredných podnikoch.“

Dodal, že to znamená, že každá čistiareň a obchod s potravinami mohli žiť z PPP pôžičiek pochádzajúcich od vlády, zatiaľ čo americká tlač peňazí zmení celú krajinu na „národ zombie“.

Napriek klesajúcemu počtu komerčných bankrotov podľa kapitoly 13 v dôsledku platieb PPP sa viac ako 400 000 malých podnikateľov rozhodlo ukončiť svoju zárobkovú činnosť, pretože sa nedokázali vyrovnať s koronavírusovou krízou.

„Sú to ľudia, ktorí sa rozhodli iba ukončiť svoju činnosť a nepodať žiadosť o tieto PPP pôžičky alebo možno jednu z týchto PPP pôžičiek nezískali, pretože, nezabudnite, JPMorgan a veľké banky dostali väčšinu peňazí,“ dodala Stacy Herbertová.

Ruský predaj automobilov sa opäť zvyšuje, dôsledkom pendemických oapterní na európskych trhoch

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info