HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Šialené: Toto chce Matovič a spol. odklepnúť?

Predseda vlády SR Igor Matovič. FOTO TASR - Martin Baumann

Súčasťou novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú schválila vláda, je aj vylúčenie práva na náhradu škody z dôvodu vykonávania opatrení.

Aktuálne o nej v zrýchlenom konaní na mimoriadnej schôdzi rokuje parlament. Jeho schválenie bude v skutočnosti znamenať zásadné obmedzenie možnosti žiadať si náhradu ušlého zisku pre dotknutých podnikateľov. Tvrdí to, podľa portálu cas.sk, aj mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS), ktoré jednoznačne deklarovalo podporu vláde Igora Matoviča.

„Navrhnuté opatrenie je šialené a absolútne bezprecedentné, špeciálne dnes, keď vláda prakticky zatvára tisíce prevádzok a nemá pre ne pripravené takmer žiadne kompenzačné nástroje,“ upozornila predsedníčka „progresívcov“ Irena Bihariová.

Fond vzájomnej pomoci je „hanebnou“ ponukou sociálnej politiky, tvrdí Progresívne Slovensko

Demontuje právny štát

Navrhované opatrenia podľa viacerých odborníkov navyše zasahujú do práva na podnikanie a na užívanie majetku ľudí. „Ak bude táto novela prijatá, vláda sa úplne zbaví zodpovednosti a nikto sa nebude môcť domáhať náhrady škody. Navyše novela dáva Úradu verejného zdravotníctva SR takmer neobmedzené právomoci vydávať akékoľvek zákazy a nariaďovať povinnosti,“ podotkla advokátka Lucia Plaváková.

Už opatrenia z prvej vlny boli podľa nej zjavne prijaté v rozpore so zákonom. Poznamenala, že štát zavrel tisícky ľudí do štátnej karantény, ktorou „nezákonne a protiústavne obmedzil ich osobnú slobodu“. Plávková pre denník Nový Čas ešte k celej veci dodala: „Zdravie ľudí je dôležité a v situácii pandémie musí vláda pristúpiť aj k obmedzeniam. Nemôže však ísť proti právam občanov a demontovať právny štát. To by sa nám mohlo veľmi rýchlo kruto vypomstiť.“

Progresívne Slovensko navrhuje premiérovi päť pravidiel na zmiernenie dôsledkov krízy

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info