HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Poliaci majú z vývoja COVID-19 u nás strach a žiadajú: Uzavrime hranice so Slovenskom!

Kontrol na našich hraniciach majú niektorí Slováci už plné zuby. Ilustračné foto / TASR

Naši severní susedia sa búria. Hnevajú ich svadobné veselice, ktoré si Oraváci organizujú na poľskom území a pomáhajú tak u nich šíriť Covid-19.

Situácia so šírením koronavírusu sa v Poľsku zhoršuje, ale stále je relatívne lepšia ako na Slovensku. Aj preto, ako informuje portál dnes24.sk, Poliakov v pohraničných oblastiach pri slovenských hraniciach hnevá, keď im tam slovenskí svadobčania zanášajú infekciu COVID-19.

Poliakov hnevajú Oraváci

V sobotu zaznamenali v Poľsku 5 300 nových prípadov nákazy koronavírusom. Je to prudký nárast a čísla rastú najmä v regiónoch susediacich so slovenskou Oravou. Ako informuje poľský portál podhale24.pl, svoj podiel viny na tom majú aj Slováci. „Ľudia v regiónoch hraničiacich s Poľskom nedodržiavajú ochranné opatrenia,“ píše portál a pridáva k nim aj slová vedúcej regionálnej hygieničky Márie Varmusovej z Dolného Kubína: „Dobre vieme, že aj napriek núdzovému stavu si organizujú v Poľsku veľké svadby a oslavy. Za hranicami už na nich nemáme dosah.“

Hranice Maďarska zostanú zatvorené aj po 1. októbri

Rizikové sú svadby a trhy

A ako také veselice vyzerajú v praxi? Oraváci sú vraj veľmi kreatívni: „Zosobášia sa na Slovensku v kostole s 30 hosťami, a potom oslavujú v Poľsku. Už sú pritom infikovaní a navzájom sa tak miešajú bez toho, aby dodržiavali predpísané opatrenia.“ Poľských čitateľov podhale24.pl takáto prax hnevá, preto mnohí volajú po prísnejšom hraničnom režime. „Uzavrite hranice so Slovenskom a bude to!“

Ďalší zas pridávajú osobnú skúsenosť: „Je to pravda. Stretol som už niekoľko autobusov so slovenskými svadobčanmi. Minule Slováci u kamaráta usporiadali oslavu pre 234 ľudí,“ píše jeden z poľských čitateľov. Poliaci sa sťažujú, že kým oni sa snažia dodržiavať predpísané opatrenia proti šíreniu koronavírusu, „na trh prídu Slováci a pribudne nám tritisíc nových nakazených,“ dodáva podľa dnes24.sk čitateľ podhale24.pl.

Mikulec nevylúčil návrat policajtov na hranice, ak sa bude situácia s koronavírusom zhoršovať

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info