HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Čína žiada USA, aby ukončili provokačné akcie v Juhočínskom mori

USS John S. McCain/TASR
Peking vyzval USA, aby „obmedzili vojenské operácie na mori a vo vzduchu“ v Juhočínskom mori a zdržali sa provokácie po tom, čo americký torpédoborec John S. McCain vstúpil do vôd okolo sporných Paracelových ostrovov, informuje portál RT.

„Žiadame USA, aby okamžite zastavili takéto provokatívne akcie a prísne kontrolovali a obmedzili vojenské operácie v mori a vo vzduchu,“ uviedol v piatok hovorca čínskej armády. „Armáda krajiny prijme všetky opatrenia potrebné na zabezpečenie národnej zvrchovanosti, ako aj na udržanie mieru a stability v Juhočínskom mori,“ dodal hovorca.

Prudkú reakciu Číny vyvolali nedávne aktivity USA v spornom regióne, konkrétne pohyby USS John S. McCain ( torpédoborec je súčasťou Destroyer Squadron 15 v rámci siedmej flotily a domovský prístav má na námornej základni Yokosuka v Japonsku), ktorý sa dostal do vôd okolo Paracelských ostrovov a ktoré si nárokuje Čína. Za posledných pár rokov Washington v regióne často uskutočňoval takzvané misie „slobody navigácie“ – ako aj misie vzdušného dozoru – a trval na tom, aby tamojšie operácie zabezpečovali námornú dopravu.

„Mám iba narodeniny – to nie je štátny sviatok“. Putin poskytol veľký narodeninový rozhovor

Peking naopak opakovane vyzýval USA, aby zastavili všetku vojenskú aktivitu v Juhočínskom mori a varoval, že v už aj tak citlivom regióne vytvára iba ďalšie napätie. Operácie USA vyústili do viacerých námorných a leteckých incidentov medzi americkou a čínskou armádou.

Juhočínske more, bohaté na prírodné zdroje, je neustálym zdrojom napätia medzi krajinami juhovýchodnej Ázie. Tento región je predmetom vzájomne sa prekrývajúcich územných a námorných nárokov niekoľkých štátov vrátane Číny, Vietnamu, Filipín, Indonézie, Malajzie a Bruneja. Okrem prechovávania obrovských prírodných zdrojov je tento región tiež dôležitou vodnou cestou, ktorou každoročne prúdi obchod v hodnote biliónov dolárov.

Trump tvrdí, že zostávajúce americké jednotky v Afganistane by mali byť doma „do Vianoc“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info