HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Doktor Visolajský varuje: Ak neprídu zásadné opatrenia, Slovensku hrozí lockdown!

Peter Visolajský / TASR - Martin Baumann

Ak v krátkom čase neprídu zásadné opatrenia na zabránenie šírenia COVID-19, Slovensku hrozí lockdown celého štátu, uviedol na sociálnej sieti lekár Peter Visolajský.

Možný, azda najčernejší, scenár predostrel podľa portálu cas.sk na sociálnej sieti predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský, ktorý sa obáva podobného scenára ako v prípade Česka, kde bude niekoľkotýždňový lockdown možno jediným riešením. „Čas sa nám míňa každým dňom. Prvá línia na boj s koronavírusom na Slovensku je prekonaná – regionálne úrady verejného zdravotníctva nestíhajú, veľa infikovaných im uniká, testujeme málo a izolácia infikovaných je nedostatočná,“ konštatuje vo svojom statuse Visolajský.

COVID-19: V nemocniciach sa plnia infekčné oddelenia. Pozitívnych už máme aj takmer 600 zdravotníkov

Situáciu ešte môžeme zachrániť

Tento stav podľa predsedu LOZ ohrozuje každého občana, lebo nemocnice, záchranky ani ambulancie zakrátko nemusia stíhať ošetrovať iných pacientov. „Najväčšia hrozba pre Slovensko však je v tom, že pre naše, už aj tak na hrane fungujúce zdravotníctvo, toto môže byt smrteľná rana. Ešte stále však situáciu môžeme zachrániť, ale podmienkou je, že si musíme uznať chyby, ktoré sa stali a problémy, ktoré máme,“ uviedol okrem iného doktor.

Aj skúsenosti krajín z južnej pologule podľa Visolajského ukazujú, že najlepšie riešenie pandémie je masívne testovanie, vyhľadávanie a izolácia infikovaných. „Pre štáty, ktoré toto nezvládli zostalo jediné riešenie – lockdown. Ten je však pre obyvateľov aj pre ekonomiku devastačný,“ uzavrel Peter Visolajský.

Malo by byť očkovanie proti koronavírusu povinné? Zaočkovaní by mohli mať výhody

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info