HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Erdogan obhajuje vojenské rozšírenie Turecka do piatej krajiny – Kataru

šejk Tamim bin Hamad Al Thání a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan/TASR

Turecký prezident vo štvrtok bránil vojenskú prítomnosť svojej krajiny v Katare a tvrdil, že jeho armáda slúži ako regionálny zdroj „stability a mieru“, uvádza portál Breitbart.

„Nikto, okrem osôb, ktoré plánujú chaos, by sa nemal cítiť ohrozený Tureckom a tureckou vojenskou prítomnosťou v Perzskom zálive,“ uviedol turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan v rozhovore pre katarské noviny Peninsula. Rozhovor sa uskutočnil jeden deň po tom, čo sa prezident v Dauhá stretol s katarským  šejkom Tamimom bin Hamadom Al Thanim na diplomatických rokovaniach.

Turecko a Katar udržiavajú silné vzťahy „najmä od vypuknutia krízy v Perzskom zálive 5. júna 2017, keď Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt uvalili na Katar blokádu a prerušili diplomatické styky. … Turecko poslalo do Kataru nákladné lietadlá plné základných vecí do 48 hodín od začiatku blokády,“ uviedla katarská tlačová agentúra Al Jazeera.

Putin zasahuje! Ministri zahraničných veci Azerbajdžanu a Arménska sú na ceste do Moskvy

Vo štvrtok vo svojom rozhovore pre noviny Peninsula Erdoğan opísal vojenské spojenectvo medzi Ankarou a Dauhou, vyjadrené prostredníctvom velenia spoločných turecko-katarských síl, ako „symbol bratstva, priateľstva a solidarity medzi týmito dvoma krajinami“.

Mimo Perzského zálivu je turecká armáda v súčasnosti zapojená do konfliktov v ďalších štyroch regiónoch – v Sýrii, Iraku, Líbyi a Zakaukazsku.

Krajina je naďalej zapojená do vojen v Sýrii a Líbyi a v júni zahájila svoje posledné vojenské operácie proti kurdským silám na severe Iraku. Koncom minulého mesiaca sa Turecko pripojilo k ďalšiemu konfliktu a vyjadrilo verejnú podporu Azerbajdžanu pri jeho zrážkach s Arménskom o sporný región Náhorný Karabach.

Putin, ktorý nalieha na prímerie v Náhornom Karabachu, potvrdzuje, že Rusko bude plniť záväzky paktu týkajúceho sa Arménska

Svetoví lídri vrátane Francúzska, Arménska, Ruska a Sýrie obvinili Turecko z vysielania sýrskych bojovníkov do Azerbajdžanu, aby posilnili svoje pozemné sily v opätovne vyvolanom spore. Ankara, ktorá dodáva vojenské zbrane a výcvik svojmu turkickému spojencovi Baku, tieto obvinenia popiera.

Okrem týchto pozemských konfliktov sa Ankara nedávno pustila do námorného sporu vo východnom Stredomorí s Gréckom a Cyprom, ktoré sú proti agresívnemu prieskumu morských zásob ropy a zemného plynu v Turecku za posledných pár mesiacov.

Niektorí pozorovatelia sa domnievajú, že Erdoğan posilnil tureckú expanzívnu zahraničnú politiku v snahe odvrátiť pozornosť tureckej verejnosti od menej priaznivých domácich problémov, ako je napríklad klesajúca ekonomika krajiny.

Piata vojna za sto rokov by Turecku nepriniesla nič dobré (Burak Bekdil)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info