HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Potrebujeme zintenzívniť našu hru proti Číne na západnom Balkáne, tvrdí vysoký úradník EÚ  

Čína, Srbsko
Ilustračný obrázok/TASR
Jonathan Hatwell, šéf čínskej divízie diplomatickej zložky EÚ vyhlásil, že „prehrávame našu hru“ s Čínou na západnom Balkáne. Ten sa čoraz viac považuje za bojisko systémového súperenia EÚ s Pekingom, informuje portál SCMP.
Posledná finančná podpora Bruselu je zameraná čiastočne na boj proti rastúcim čínskym investíciám do infraštruktúry v regióne, ktoré sú podľa Bruselu menej ako transparentné a kontraproduktívne pre cieľ týchto krajín splniť normy skôr, ako v budúcnosti vstúpia do EÚ. „Musíme vylepšiť našu hru, pokiaľ ide o tieto krajiny,“ uviedol Jonathan Hatwell pre Európske služby pre vonkajšiu činnosť na webinári, ktorý v stredu usporiadal holandský think tank Clingendael Institute. „V poslednej dobe Čína začala dominovať v investíciách do infraštruktúry,“ uviedol.
Podľa nového plánu pre región, ktorý bol ohlásený v utorok, môže EÚ v nasledujúcom desaťročí tiež poskytnúť záruky až do výšky 20 miliárd EUR, aby pomohla znížiť náklady na financovanie verejných aj súkromných investícií a znížiť riziko pre investorov, keďže Čína sa môže pochváliť svojimi bankovými pôžičkami dostupnými pre krajiny západného Balkánu. „To, čo vyvoláva potenciálne obavy v regióne, je súhra medzi podstatnými a nie vždy transparentnými čínskymi investíciami a momentálne relatívne slabým inštitucionálnym rámcom na západnom Balkáne,“ uviedol Hatwell.
https://www.hlavnydennik.sk/2020/10/08/nasilna-asimilacia-v-cinskom-style-lawrence-a-franklin/

Obavy EÚ sa podľa neho sústredili na sociálno-ekonomickú a finančnú udržateľnosť, environmentálne normy a otázku zadĺženia a potenciálneho prevodu strategických aktív. „Existuje spoločný záujem na podpore hospodárskeho rozvoja na západnom Balkáne,“ uviedol. „Ak dokážeme dosiahnuť tento cieľ v angažovanosti Číny a bude to urobené spôsobom, ktorý nebude podkopávať štandardy, ktoré sa snažíme presadzovať … potom existuje veľa priestoru pre konvergovanie záujmov.“

Šesť krajín západného Balkánu – Albánsko, Bosna a Hercegovina, Severné Macedónsko, Kosovo, Čierna Hora a Srbsko – sú neustále v centre pozornosti vzhľadom na ich potenciál byť budúcimi kandidátmi na vstup do 27-členného bloku.
Interakcia Číny s určitými krajinami zaujala a znepokojila EÚ. Najmä s dvomi krajinami, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou začnú rokovania o vstupe do EÚ – Severnému Macedónska a Srbska.

Po tom, čo sa predseda vlády Severného Macedónska Zoran Zaev poďakoval svojmu čínskemu náprotivku Li Keqiangovi za pomoc pri modernizácii jeho krajiny v roku 2018 vrátane investícií Číny do výstavby diaľnic, nemecká kancelárka Angela Merkelová motívy Pekingu spochybnila.

https://www.hlavnydennik.sk/2020/10/08/cina-obvinuje-indiu-z-diskriminacie-obchodu-dilli-odporuca-pekingu-uvazovat-o-vlastnej-transparentnosti/
„Nemám výhrady proti tomu, že Čína chce obchodovať … a investovať,“ uviedla na spoločnej tlačovej konferencii so Zaevom v roku 2018. „Otázka znie – sú ekonomické vzťahy spojené s politickými otázkami?“

Srbský prezident Aleksandar Vučič zašiel ešte ďalej, nedávno sa v tieni pandémie pokúsil o nadviazanie osobných kontaktov s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

„Čínski odborníci sú prvými, ktorí vírus porazili.“ Odteraz urobíme všetko, čo povedia,“ uviedol Vučič v apríli, keď štátna televízia vysielala prílet lietadla, ktoré viezlo lekárov a vybavenie z Číny. Čínsky vodca je podľa neho nielen „priateľom srbského ľudu“, ale aj „bratom tejto krajiny“.

Hatwell zdôraznil, že blok bude musieť posilniť komunikáciu s oblasťou západného Balkánu.„Musíme zdokonaliť našu taktiku v oblasti komunikácie, pretože v regióne existuje toto mylné a mierne bizarné až frustrujúce vnímanie. Nedávno sme to videli v súvislosti s podporou boja proti pandémii. EÚ v týchto krajinách robí veľmi málo a Čína robí veľa,“ uzavrel Hatwell.

Európa musí ísť nad rámec vedy, aby prežila krízu Covid-19, tvrdí WHO

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info