HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Pápež odmieta kapitalizmus a sociálnu nespravodlivosť v pohľade na postpandemický svet

Pápež František FOTO - TASR

Pápež František v novo vydanej encyklike vyzýva na vytvorenie zábran proti voľnému trhu, súkromnému vlastníctvu, rasizmu a sociálnej nespravodlivosti, informuje portál RT.

Pápež František uviedol, že pandémia Covid-19 dokázala, že politika voľného trhu nepriniesla celospoločenské výhody, ktoré nám boli sľubované ich navrhovateľmi. „Trh sám osebe nedokáže vyriešiť každý problém, no aj tak sa od nás žiada, aby sme uverili tejto dogme neoliberálnej viery,“ napísal pápež vo svojej tretej encyklike nazvanej „Fratelli Tutti“.

Takzvaná ekonómia typu „trickle-down“ (stekanie) nedokáže vytvoriť sľúbené „prelievanie“, ktoré rieši nerovnosť, čo vedie k „novým formám násilia, ktoré ohrozujú štruktúru spoločnosti,“ uviedol pápež. Je nevyhnutné prijať hospodárske politiky, ktoré uprednostňujú „produktívnu rozmanitosť a obchodnú kreativitu“, čím sa vytvárajú trvalé pracovné miesta, dodal.

„Krehkosť svetových systémov tvárou v tvár pandémii preukázala, že nie všetko sa dá vyriešiť pomocou slobody trhu,“ ďalej poznamenal pápež František. Krajiny musia podľa neho obnoviť „zdravý politický život“, v ktorom nebudú dominovať finanční špekulanti, a „musíme vrátiť ľudskú dôstojnosť späť do normálu, pričom vybudujeme alternatívne sociálne štruktúry, ktoré potrebujeme“.

62% Rusov by po skončení Putinovej vlády hlasovalo pre ženskú prezidentskú kandidátku

Pápežova vízia postpandemického sveta je tiež ľavicová, pokiaľ ide o vlastnícke práva, pretože poznamenal, že kresťanská tradícia nikdy neuznala práva na súkromné ​​vlastníctvo. František uviedol, že vlastníctvo súkromného majetku „možno považovať iba za druhoradé prirodzené právo“, sekundárne k „univerzálnemu určeniu pozemských statkov“ a „právu všetkých na ich použitie“.

Zameriaval sa tiež na populizmus, nacionalizmus, vojnu, rozporuplnosť v sociálnych sieťach, trest smrti a sociálnu nespravodlivosť a zopakoval svoje názory na výhody imigrácie. Rasizmus nazval „vírusom, ktorý rýchlo mutuje a namiesto toho, aby zmizol, sa skrýva a čaká.“

Izraelské bezpečnostné sily zatkli spoluzakladateľa palestínskej skupiny Hamas

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info