HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Ján Mikas vie, čo je za dramatickým nárastom nakazených: Kde robia Slováci chybu?

Hlavný hygienik SR Ján Mikas / Fotokoláž (via TASR)

Hlavný hygienik Slovenska upozornil, že sa stále častejšie stretávame s nedodržiavaním alebo obchádzaním opatrení.

Efekt prijatých prísnejších protiepidemických opatrení predpokladá dva až tri týždne po ich zavedení. TASR, ako píše denník Nový Čas, o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Daša Račková. „Početné svadobné hostiny si po sprísnení pravidiel začali niektorí ľudia organizovať v prihraničných oblastiach Maďarska a Poľska. Dôsledkom tohto rozhodnutia však je, že nákaze dávame šancu šíriť sa ďalej,“ skonštatoval Mikas s tým, že obchádzaním pravidiel sa zvyšuje riziko šírenia nákazy a vzniku nekontrolovateľného komunitného šírenia ochorenia.

V prípade vážnej situácie budem biť na poplach, hovorí hygienik Mikas

Nakazení chodia medzi ľudí

Hlavný hygienik tiež uviedol, že veľká časť nových potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 sú dohľadané kontakty pozitívnych osôb, ktoré sa ešte pred zavedením prísnejších opatrení zúčastňovali na svadbách, rodinných oslavách či iných spoločenských podujatiach. „Ochorenie COVID-19 sa v ostatných dňoch objavuje ajv športových kluboch, umeleckých súboroch, školách, na pracoviskách, ale aj v zariadeniach sociálnej starostlivosti či zdravotníckych zariadeniach,“ dodal pre TASR Ján Mikas.

Šéf hygienikov zároveň upozornil, že nové prípady ochorenia COVID-19 sa potvrdili aj u ľudí, ktorí napriek klinickým príznakom navštevovali pracoviská, školy či verejné priestranstvá a nákazu takto rozšírili ďalej. „Preto opäť vyzývame ľudí, aby v prípade akýchkoľvek príznakov ochorenia COVID-19 nešli do práce a nenavštevovali verejné miesta. Izolujte sa od ostatných a telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára,“ zdôraznil Mikas.

Stále častejšie sa stretávame s nedodržiavaním opatrení, tvrdí Mikas

Počty nakazených stále stúpajú

Hygienici tiež pripomínajú, aby ľudia nosili správne nasadené rúška a trávili čo najmenej času na miestach, kde sa vyskytuje veľa ľudí. „Obmedzme na istý čas aj menšie oslavy, návštevy a stretnutia s blízkymi, s ktorými nežijeme v jednej domácnosti,“ apeluje hlavný hygienik.

Na Slovensku pribudlo vo štvrtok až 1 184 nakazených novým koronavírusom z 10 136 testov. Celkový počet pozitívne testovaných osôb je na čísle 16 910. Z ochorenia COVID-19 sa podľa TASR vyliečilo ďalších 99 pacientov. V súvislosti s novým koronavírusom zostáva u nás celkový počet úmrtí na COVID-19 na čísle 57, na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 16 osôb a podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 26 pacientov.

Mikulec nevylúčil návrat policajtov na hranice, ak sa bude situácia s koronavírusom zhoršovať

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info