HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Znečistenie ovzdušia poškodzuje mladé mozgy podobne ako Alzheimerova a Parkinsonova choroba

Ilustračný obrázok / Shutterstock

Vedci našli v mozgu mladých ľudí drobné čiastočky znečisteného vzduch, ktoré podľa nich môžu spôsobiť poškodenie buniek podobným spôsobom ako Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba, píše rt.com

V rámci štúdie, ktorá bola publikovaná v časopise Environmental Research, boli pitvané mozgy 186 zosnulých mladých ľudí z Mexico City vrátane malých detí. V mozgových kmeňoch každého zo študovaných jedincov boli objavené drobné častice znečisťujúce ovzdušie. Vedci varovali, že tieto častice môžu ovplyvňovať molekuly podobne ako Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

Dôkazy o znečistení sa nachádzali v substantia nigra ( čiernej hmote ) – oblasti mozgu, ktorej poškodenie je spojené s Parkinsonovou chorobou. Tím je presvedčený, že častice spojené s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou, ktoré boli odhalené v mozgu mladých jedincov, sa mohli dostať do ľudského systému cez nos alebo črevá. Naopak, tieto čiastočky nebolo možné nájsť v mozgu ľudí z menej znečistených oblastí ako Mexico City, ktoré je známe smogom a čoraz nebezpečnejšou ekologickou situáciou.

Súvislosť medzi neurodegeneratívnymi chorobami a znečistením

Štúdia je stále v štádiu pozorovania, povedala profesorka z Lancaster University Barbara Matherová, ktorá je jednou z autoriek výskumu. Uviedla, že tieto nové poznatky dávajú väčšiu váhu teórii, ktorá hovorí o existujúcej priamej súvislosti medzi neurodegeneratívnymi chorobami a znečistením.

Znečistené ovzdušie vedie na Slovensku ročne k vyše päťtisíc predčasným úmrtiam, uviedla Čaputová

„Zatiaľ nemôžeme dokázať príčinnú súvislosť, ale ako by ste mohli očakávať, že tieto nanočastice obsahujúce tieto druhy kovov budú inertné a neškodné v kritických bunkách mozgu?“ To je jasný dôkaz – vyzerá to vážne, akoby tieto nanočastice strieľali projektily, ktoré spôsobujú pozorovateľné neurodegeneratívne poškodenie.“

Ak sa korelácia potvrdí, znamená to, že ľudstvo je v obrovských problémoch, pretože asi 90 percent ľudí na Zemi žije v oblastiach, kde úroveň znečistenia ovzdušia presahuje limity Svetovej zdravotníckej organizácie ( WHO ). Podľa správy WHO z roku 2016 sú každoročne spojené s účinkami znečistenia ovzdušia asi 3 milióny úmrtí.

Alzheimerova choroba je chronické neurodegeneratívne ochorenie, ktoré spôsobuje demenciu, rečové problémy, zmeny nálady a ďalšie problémy. Parkinsonova choroba ovplyvňuje hlavne motorický systém, čo sa okrem iného prejavuje chvením, pomalým pohybom a strnulosťou. Obe choroby sú bežnejšie u starších ľudí.

400 000 Európanov zomiera ročne kvôli znečistenému ovzdušiu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info