HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Raši opäť vyzval Krajčího na odstúpenie, kritizuje zvyšovanie doplatkov liekov

Richard Raši. FOTO TASR - Pavol Zachar

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) vo svojom riadení rezortu zlyháva na všetkých frontoch. Myslí si to nezaradený poslanec Národnej rady SR Richard Raši pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD.

Opätovne Krajčího vyzval, aby odstúpil. Na štvrtkovej tlačovej konferencii poukázal tiež na zvyšovanie doplatkov vyše 650 liekov v kategorizačnom zozname. Kritizoval tiež nekonkrétne a nepodložené záväzky v dokumente Moderné a úspešné Slovensko, z ktorého sa má zostaviť plán obnovy.

„Pán minister, pri všetkej úcte, možno ste dobrý človek, ale ako minister ste absolútne nepoužiteľný a zbabrali ste všetko, čo sa dalo. Aj preto je výsledkom viac ako 1000 potvrdených prípadov koronavírusu,“ vyhlásil Raši. Vláda Igora Matoviča (OĽANO) podľa neho nepripravila cez leto Slovensko na druhú vlnu pandémie a nezvláda ju.

Kategorizácia liekov platná od októbra nebola podľa Rašiho pripravovaná transparentne ani diskutovaná s odbornými a pacientskymi organizáciami, čo je aj v rozpore s programovým vyhlásením vlády. Hovorí, že minister Krajčí zdražil viac ako 650 liekov v kategorizačnom zozname, čo z celkového počtu približne 4300 položiek predstavuje vyše 15 percent liekov.

Od piatka dôjde k čiastočnej uzávere D2 v úseku hraničného priechodu Brodské

„Vláda sľubovala lieky zadarmo, výsledkom toho je, že od 1. októbra MZ SR znížilo počet liekov vydávaných bez doplatku z približne 1500 na 1290, čiže pacienti budú za ďalších 210 liekov priplácať,“ skonštatoval. Znížil sa podľa neho aj počet liekov s doplatkom do jedného eura, a to z 2092 na 1944 liekov. Nárast podľa neho bude mať veľký dosah hlavne na skupiny s najnižšími príjmami a dôchodcov.

Podľa exministra zdravotníctva neplatí ani to, že v každej kategórii je liek bez doplatku. Upozorňuje, že pri niektorých účinných látkach sú dostupné len v určitom dávkovaní, ktoré nemusí zodpovedať potrebám pacienta. „Ministerstvo deklaruje, že môžete získať aj liek s nulovým doplatkom, často však nakoniec aj tak doplatíte, lebo zadarmo je iba silnejší variant lieku a vy máte smolu,“ dodal.

Raši sa vyjadril aj k zdravotníckej časti dokumentu Moderné a úspešné Slovensko. Je podľa neho súhrnom všeobecných informácií a fráz. Kritizuje napríklad absenciu konkrétneho cieľa v poklese miery odvrátiteľných hospitalizácií alebo chýbajúcu zmienku o riešení situácie pri lekároch špecialistoch.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info