HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Pápež v novej encyklike vyzýva na „lepšiu politiku“ slúžiacu spoločnému dobru

Páopež František / Fotokoláž (via SITA, Vatican Media via AP)

Pápež František vyzval vo svojej novej encyklike na globálnu zmenu myslenia a odsúdil „krátkozraký, prehnaný, zúrivý a agresívny nacionalizmus“, aký v súčasnej politike naberá na sile. Z textu encykliky s názvom Fratteli tutti (Všetci bratia), ktorú zverejnili v nedeľu po poludňajšej modlitbe Anjel Pána, citovala agentúra DPA.

Encyklika vydaná v ôsmich jazykoch sa zoberá sociálnou spravodlivosťou, pričom je venovaná „bratstvu a sociálnemu priateľstvu“.

„Dávne konflikty, o ktorých sa myslelo, že už sú dávno pochované, nanovo prepukajú, zatiaľ čo krátkozraký, prehnaný, zúrivý a agresívny nacionalizmus je na vzostupe,“ uvádza sa v encyklike. „Globálne bratstvo založené na sociálnej súdržnosti ľudí a národov si vyžaduje lepší druh politiky, a to takú, ktorá bude slúžiť spoločnému dobru.“

Globálna kríza súvisiaca s pandémiou ochorenia COVID-19 by podľa 83-ročného pápeža mala slúžiť ako inšpirácia na prehodnotenie globálnych priorít. „Keď táto kríza pominie, najhoršou reakciou by bolo našou ponoriť sa ešte hlbšie do horúčkovitého konzumu a nových foriem egoistickej sebazáchovy,“ píše sa v encyklike.

Konflikt USA s Vatikánom – pokus o zastrašenie pápeža?

Pápež v encyklike poukazuje na skutočnosť, že „v mnohých krajinách sú dnes zveličovanie, extrémizmus a polarizácia (spoločnosti) stali politickými nástrojmi“, pričom sociálne siete obviňuje z toho, že prispievajú k znižovaniu štandardov verejnej diskusie.

Encyklika si kladie za cieľ podporiť túžbu celého sveta po bratstve a priateľstve v spoločnosti – tzv. sociálnom priateľstve, uvádza server Vatican News. Ide o tzv. sociálnu encykliku, ktorej text je pomerne rozsiahly, pričom sa skladá z 287 číslovaných odsekov rozdelených do ôsmich kapitol.

Text encykliky bol zverejnený v deň sviatku sv. Františka z Assisi, stredovekého mnícha a zakladateľa františkánskeho rádu, ktorý žil vo veľkej chudobe a skromnosti. František je prvým pápežom, ktorý si dal meno práve po sv. Františkovi. Rodisko tohto mnícha, stredotalianske mesto Assisi, pápež aj v sobotu navštívil a tam aj novú encykliku podpísal.

Vatikán odmietol Pompeovu šovinistickú politiku (Tom Fowdy)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info