HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Do roku 2026 by sa mohol zmierniť nedostatok všeobecných lekárov aj zdravotných sestier

Na snímke lekársky personál v ochrannom oblečení. FOTO TASR - Ján Krošlák

Do roku 2026 by sa mohol zmierniť nedostatok všeobecných lekárov aj zdravotných sestier. Počíta s tým dokument Moderné a úspešné Slovensko, ktorý zverejnilo Ministerstvo financií SR.

Ide o tzv. zásobník reforiem pre plán obnovy. Materiál si kladie za cieľ zvýšenie počtu všeobecných lekárov o 600, pričom sa zníži ich priemerný vek. Počet zdravotných sestier by sa mal navýšiť o 3 600.

Jednou z hlavných strategických politík a iniciatív v zdravotníctve do roku 2030 je reforma ambulantnej starostlivosti. Poukazuje na to, že v slovenskom zdravotníctve chýbajú všeobecní lekári a 43 percent z nich má nad 60 rokov. „Preťažení lekári nevyužívajú svoje kompetencie a posielajú pacientov drahším špecialistom,“ uvádza sa v dokumente.

Ďalší megabiznis Norberta Bödöra. Tentokrát s mobilným operátorom Štvorka

Cieľom v oblasti ambulantnej starostlivosti je preto vyšší podiel návštev všeobecných ambulancií bez odporúčania k špecialistovi na úroveň Česka, a teda zo 72 percent na 85. Celková investičná potreba pre roky 2021 až 2026 na posilnenie kapacít všeobecnej ambulantnej starostlivosti vrátane výdavkov na prevádzku s postupným nábehom je 590 mil. eur.

Dokument apeluje aj na to, že na Slovensku chýbajú zdravotné sestry a vzhľadom na vekovú štruktúru dnes pracujúcich sestier bude tento problém ešte narastať. Možnosti zvyšovania atraktívnosti práce zdravotnej sestry treba podľa návrhu hľadať aj v nefinančných aspektoch, akými sú kompetencie či pracovné prostredie. Počíta tiež s tým, že sa zreviduje vzdelávanie sestier s dôrazom na klinickú prax. Platy nových sestier, motivačné štipendiá pre študentov ošetrovateľstva a príspevky na vzdelávanie sestier by si pre roky 2021 až 2026 vyžiadali 450 mil. eur.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info