HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Benátky nasadili protipovodňové zábrany v hodnote niekoľkých miliárd eur

Protizáplavová bariéra Benátky/obrázok TASR

Benátky úspešne nasadili nový systém protipovodňových zábran proti búrkam spojeným s prílivom a odlivom. Ambiciózny projekt sa ťahal celé desaťročia, trpel zvyšujúcimi sa nákladmi a opakovane zmeškal termíny, informuje portál RT.

Bariéra projektu MOSE (experimentálny elektromechanický modul) bola nasadená pri vchode do benátskej lagúny v sobotu, keď sa talianske mesto pripravovalo na prichádzajúcu búrku a príliv. Sieť 78 žltých bariér sa vynorila z morského dna asi tri hodiny pred očakávaním príchodu vody.

Bariéra je navrhnutá tak, aby chránila mesto pred prílivmi a odlivmi vysokými až tri metre. Podľa odhadov bude sobotný príliv vysoký iba 1,3 metra, čo je dosť na zaplavenie najnižších častí mesta, a to podstatne menej ako najhoršie zaznamenané povodne, ktoré takmer dosiahli hranicu dvoch metrov. Bariéra fungovala a zabránila prílivu vstúpiť do mesta.

Každý štvrtý používateľ výpočtovej techniky a androidov sa stal obeťou počítačovej kriminality

Projekt MOSE bol koncipovaný ešte v 80. rokoch 20. storočia a jeho výstavba sa ťahala celé desaťročia. Najskôr zmeškal termín z roku 2011 a potom nový z roku 2018. Náklady na bariéru sa v priebehu rokov zvýšili viac ako štvornásobne. Z odhadovaných 1,3 miliárd EUR sa zvýšili na ohromujúcu sumu najmenej 5,5 miliárd EUR.

Bariéra bola prvýkrát testovaná ešte v júli a jej tvorcovia považovali štruktúru za pripravenú na skutočné použitie počas nepriaznivého počasia.

Nová teória – vírus potrebuje na šírenie živých, nie mŕtvych, preto oslabol

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info