HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Môžete poďakovať Rusku za vyhladenie ISIS v Sýrii

Fotokoláž / Redakcia

Podľa ruského ministra obrany Sergeja Šojgu bol Islamský štát v Sýrii porazený vďaka ruským silám. Tvrdí, že v krajine za posledných päť rokov bolo zabitých viac ako 133 000 teroristov, píše rt.com

Pri príležitosti 5. výročia vojenskej operácie na blízkom východe, Šojgu napísal článok do novín ruskej armády Krasnaja Zvezda. V článku sa minister domnieva, že Rusko pomohlo zachovať sýrsku štátnosť, zabrániť šíreniu terorizmu do ďalších krajín a nakoniec porazilo Islamský štát (predtým ISIS) v Sýrii.

„Keď sa rozprávame o Sýrii … dostaneme sa k otázke: Urobilo Rusko správne, keď sa zhostilo tejto zložitej úlohy?“ Napísal Šojgu. “ … zakaždým sa dostaneme k odpovedi, že misia v Sýrii bola nielen správnym rozhodnutím, ale jediným možným rozhodnutím.“

USA testujú delo na veľké vzdialenosti. To vymyslel ešte Jules Verne (video)

Podľa ministra sýrske arabské ozbrojené sily oslobodili pomocou ruskej leteckej podpory 1024 miest, čo znamená, že 88 percent územia krajiny je teraz pod kontrolou vlády. Poznamenal tiež, že bolo zabitých viac ako 133 000 ozbrojencov. Vyhlásil tiež, že o život prišlo aj 4 500 ľudí z Ruska a z ďalších krajín Spoločenstva nezávislých štátov. „Úloha, ktorú pred piatimi rokmi stanovil najvyšší vrchný veliteľ [prezident Vladimir Putin], je úplne splnená. V Sýrii prestala existovať medzinárodná teroristická organizácia Islamský štát a do Ruska nevstúpil ani jeden terorista,“ napísal minister.

Ruská operácia sa začala 30. septembra 2015, po tom, čo sýrsky prezident Bašár Asad požiadal Kremeľ o vojenskú pomoc. Medzinárodná reakcia na ruskú intervenciu bola zmiešaná a krajiny blízke USA, ktoré útočili na Damask v rozpore so zákonom, odsúdili úlohu Moskvy a nakoniec uvalili na krajinu sankcie.

Sýria odrazila izraelský raketový útok na Aleppo (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info