HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Macron chce „viac arabčiny na školách“, aby zabránil mládeži vkĺznuť do radikalizmu

Ilustračný obrázok / SITA

Na francúzskych školách sa bude vyučovať viac arabčiny a ďalšie finančné zdroje budú vynaložené na štúdium moslimskej civilizácie, uviedol francúzsky prezident Emmanuel Macron. Opatrenia sú súčasťou stratégie boja proti islamskému radikalizmu, informuje portál RT.

Prezident vo svojom piatkovom prejave zdôraznil dôležitosť prevencie radikalizácie v moslimských komunitách v krajine. Povedal, že „na školách alebo v rámci denných programov sa bude vyučovať viac arabčiny “. Macron vysvetlil, že úrady musia skoncovať s tým, aby sa mladí ľudia učili jazyk „od skupín, ktoré im ponúkajú to najhoršie a manipulujú s nimi“.

„Arabčina je rovnako ako mnoho iných jazykov pokladom našich detí a ich rodín,“ uviedol Macron a zdôraznil, že štát musí podporovať „rozvoj lepšieho porozumenia islamu“Prezident ďalej oznámil, že vláda vytvorí „Vedecký inštitút islamológie“ spolu s novými pozíciami v oblasti vysokoškolského vzdelávania s cieľom vykonávať výskum „moslimskej civilizácie v oblastiach Stredozemného mora a Afriky“.

400 000 Európanov zomiera ročne kvôli znečistenému ovzdušiu

Okrem toho bude ďalšie financovanie smerovať do Nadácie islamu pre Francúzsko, ktorá bola založená v roku 2016 s cieľom propagovať „progresívny islam“ . Okrem rôznych podporných iniciatív sa Macron zaviazal, že bude naďalej brániť sekularizmus, čo je jeden z kľúčových princípov moderného Francúzska. Povedal, že vláda pripraví návrh zákona, ktorý posilní zákon z roku 1905, ktorý oficiálne oddeľuje cirkev od štátu.

KORONA V AUSTRÁLII: Sloboda končí po piatich kilometroch

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info