HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Švajčiari odmietli obmedzovanie voľného pohybu osôb v EÚ

Ilustračný obrázok/TASR

Švajčiarski voliči v referende, ktoré bolo odozvou na brexit, rázne odmietli pokus o narušenie dohody krajiny s EÚ o voľnom pohybe osôb, informuje The Guardian.

Najväčšia strana vo švajčiarskom parlamente, pravicová, protiimigračná Švajčiarska ľudová strana (SVP), vyhlásila referendum s odôvodnením, že krajine musí byť umožnené stanoviť si vlastný limit počtu cudzincov prichádzajúcich za prácou. Iniciatívu – proti ktorej sa postavila vláda, parlament, odbory, organizácie zamestnávateľov a všetky ostatné politické strany – pretože by to ohrozilo celkové vzťahy Švajčiarska s EÚ – však 61,7% voličov odmietlo.

Cudzinci tvoria zhruba štvrtinu z 8,6 milióna obyvateľov Švajčiarska a SVP tvrdí, že krajina čelí „nekontrolovanému a nadmernému prisťahovalectvu“, ktoré zvýši nezamestnanosť švajčiarskych štátnych príslušníkov, zvýši náklady na bývanie a zahltí dopravu a verejné služby. Oponenti uviedli, že ukončenie dvojročnej dohody o voľnom pohybe s okolitou EÚ, ktorej členom Švajčiarsko nie je, by krajinu pripravilo o kvalifikovaných pracovníkov, ale predovšetkým by to ohrozilo zložitú, ale životne dôležitú sieť viac ako 120 dvojstranných zmlúv, ktoré krajina podpísala s blokom.

Briti podpísali majdanskej Ukrajine rozsudok smrti, tvrdí izraelský politológ

Okrem toho, že umožňujú občanom EÚ pracovať vo Švajčiarsku a naopak, zmluvy zahŕňajú dohody o obchode, doprave a výskume platné od roku 2002, ktoré by v prípade ukončenia voľného pohybu automaticky prestali platiť na základe takzvanej „gilotínovej doložky“. Švajčiarska ministerka spravodlivosti Karin Keller-Sutterová uviedla, že hlasovanie proti voľnému pohybu by bolo „horšie ako brexit“.

Predseda SVP Marco Chiesa uviedol, že strana je sklamaná, bude však „pokračovať v boji za krajinu a v  kontrole imigrácie“. Paolo Gentiloni, komisár pre hospodárstvo EÚ, opísal výsledok ako „krásnu nedeľu pre demokraciu a Európu“. Podľa švajčiarskeho systému priamej demokracie mohlo referendum prinútiť vládu jednostranne zrušiť dohodu o voľnom pohybe, ak by rokovania s Bruselom nepriniesli dohodu o ukončení dohody – výsledok, ktorý EÚ opakovane vyhlásila za neprípustný.

Babiš sa oprel do WHO: „Situáciu ste nezvládli, s rúškami ste nás miatli“

SVP sa už predtým pokúsila obmedziť voľný pohyb a tesne vyhrala referendum z roku 2014, ktoré požadovalo imigračné kvóty. Iniciatíva bola následne oslabená , čím sa podporila miera miestnych preferencií v niektorých odvetviach, ale zásadne nekladie žiadne pevné limity na imigráciu do EÚ.

EÚ od tohto referenda nezmenila svoj postoj a trvá na tom, že akékoľvek odmietnutie zásady voľného pohybu Švajčiarskom by malo za následok vylúčenie krajiny z jednotného trhu. Okrem iného v nedeľu voliči podporili zavedenie platenej otcovskej dovolenky, čo sa považuje za zásadnú zmenu pre Švajčiarsko, ktoré v otázke rodičovskej dovolenky zaostáva za väčšinou Európy.

Krajina, ktorá ženám neposkytla volebné právo až do roku 1971 a ktorá ako prvá zaviedla 14 týždňov platenej materskej dovolenky v roku 2005, teraz ponúkne otcom možnosť čerpať dva týždne platenej dovolenky po narodení dieťaťa od 80% ich platu až do stropu 196 SFr (165 libier) denne.

V Rusku objavili revolučné prírodné antibiotikum

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info