fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Zdroj: Sppk.sk

Poľnohospodári a potravinári združení v Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore (SPPK) sú znepokojení z vývoja situácie v agropotravinárskom sektore. Listom sa preto 28. septembra obrátili na premiéra Igora Matoviča, aby nepriaznivý stav urýchlene riešil.

Súčasné vedenie agrorezortu totiž podľa SPPK nevie priniesť relevantné a konkrétne riešenia. „Naopak, svojimi prezentovanými vyjadreniami o forme a spôsobe zmien poľnohospodársku a potravinársku verejnosť rozdeľuje a vnáša medzi ňu zbytočnú nervozitu,“ konštatoval v utorok predseda SPPK Emil Macho.

Predsedu vlády agropotravinári listom žiadajú o osobné stretnutie a diskusiu, ako ďalej s ďalším vývojom domáceho poľnohospodárstva a potravinárstva. SPPK vzhľadom na mimoriadnu situáciu po rozhodnutí regionálnych zástupcov už nevidí inú možnosť, ako slušným a kultivovaným spôsobom upozorniť na pretrvávajúcu krízu v rezorte než rokovaním priamo s premiérom krajiny.

„Od nového vedenia ministerstva sme mali veľké očakávania. Dúfali sme, že začne vyberať z rakvy tú pomyselnú mŕtvolu slovenského agropotravinárstva. Opak je však pravdou. Kroky súčasného vedenia ministerstva podľa nás úplne nezmyselne zatĺkajú do rakvy ďalšie klince,“ kritizoval vedenie agrorezortu predseda SPPK Emil Macho.

Na Slovensku pribudlo v pondelok 231 infikovaných, počet úmrtí pacientov v súvislosti s COVID-19 stúpol na 45

Vedeniu ministerstva pôdohospodárstva na čele s ministrom Jánom Mičovským vyčítajú slovenskí agropotravinári, združení v SPPK, neriešenie zásadných tém, ktoré sa dotýkajú celého slovenského agrokomplexu. Veľkým problémom je podľa SPPK slabé zapájanie poľnohospodárov a potravinárov do jednotlivých procesov a minimum informácií o plánovaných opatreniach ministerstva.

Najpálčivejšími problémami sú však podľa komory absencia jasnej vízie agropotravinárskeho sektora zo strany ministerstva, Fond obnovy EÚ, príprava Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, financovanie sektora zo štátnej pomoci či nepremyslené rozhodnutia, o ktorých sa farmári dozvedajú opakovane na poslednú chvíľu.

Matovičovi rýchlo klesá dôvera jeho voličov. Politológ prezradil, čo je za tým

Problémová je aj príprava stropovania priamych platieb, zasielanie dodatkov k nájomným zmluvám od Slovenského pozemkového fondu so spätnou platnosťou a plánovaný presun finančných prostriedkov medzi piliermi, ktorý sa napokon vďaka mediálnemu tlaku neuskutočnil.

„Dospeli sme do stavu, keď sme museli požiadať predsedu vlády, aby situáciu v našom poľnohospodárstve a potravinárstve riešil. Zároveň sme ho požiadali o urýchlené stretnutie. Situácia je naozaj vážna,“ uzavrel predseda SPPK Emil Macho.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info