fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Matovičovi rýchlo klesá dôvera jeho voličov. Politológ prezradil, čo je za tým

Premiér SR Igor Matovič (OĽANO) / Fotokoláž (via TASR)

Vo filme prichádzali básnici o ilúzie, v súčasnosti Matovič pomerne rýchlo o dôveru voličov. Prečo je tomu tak?, píšu topky.sk.

Od parlamentných volieb u nás prešlo sedem mesiacov a v médiách sa čoraz častejšie začínajú objavovať preferencie jednotlivých strán či politikov. Kým podľa dát agentúry Focus, ktoré zverejnila pred pár dňami, si napríklad prezidentka Zuzana Čaputová polepšila z májových 62 na 66 percent dôvery, premiér Igor Matovič sa v dôvere poriadne prepadol. Politológov sa portál Topky.sk pýtal, čo je za tým a ako sa tieto čísla takto rýchlo prepadli.

Karma funguje aj u Matoviča

Hoci mal premiér Igor Matovič podľa Focusu ešte v máji takmer 50 % dôveru občanov, v súčasnosti sa situácia dramaticky zmenila. Dnes mu dôveruje 32 % opýtaných respondentov a až 66 % mu nedôveruje. Podľa politológa Radoslava Štefančíka je to dôsledok jeho pôsobenia na čele štátu.

„Je to výsledok jeho niekoľkomesačného pôsobenia vo funkcii predsedu vlády. Ako opozičný politik nemal v ruke žiadnu zodpovednosť, mohol búšiť hlava-nehlava do politických nepriateľov a dokonca aj priateľov. Vždy, keď sa dalo, kopol si do niekoho. Teraz sa mu to vracia ako bumerang. Raz darmo, karma funguje aj u neho,“ myslí si odborník.

Voľby by v auguste vyhralo OĽANO, nasledovali by Hlas-SD a Smer-SD

Lapsusy a prešľapy premiéra

Štefančík upriamuje pozornosť aj na to, že kým OĽaNO pred voľbami vyšla kampaň, teraz ťahá komunikácia premiéra preferencie opäť smerom nadol. „V každom prípade, Igor Matovič a jeho strana vyleteli pred voľbami veľmi rýchlo smerom nahor, hoci dlhé mesiace sa v prieskumoch verejnej mienky nachádzali niekde na úrovni jednociferného čísla. Pár šikovných vystúpení pred voľbami mu pomohlo presvedčiť zvyčajne nestabilnú časť voličov. A títo ho dnes opúšťajú. Uverili, že Matovič by mohol predstavovať zmenu a dnes zažívajú ťažké sklamanie, možno až frustráciu.

Áno, polícia si robí svoju prácu, ale ľudia očakávali zmenu politickej kultúry. A aká je realita? Raz ufňukaný, inokedy vulgárny premiér, bez jasnej vízie, „naši ľudia na úradoch verejnej správy“, podvody s diplomovkami, peniaze u manželky, o ktorých on sám netuší, rozhodovanie o miliardách za dverami, rúška áno, ale len pokiaľ nie je na svadbu pozvaný Matovič, k tomu infantilná komunikácia cez sociálne siete, a takto by sme mohli pokračovať až do rána,“ pripomína Štefančík.

Droba naložil Matovičovi: Nenazývajme Slovákov nezodpovednými bláznami

Návrat spred desiatich rokov?

Podľa ďalšieho politológa Michal Cirnera  bol volebný výsledok Igora Matoviča a hnutia OĽaNO prekvapením. „Ešte niekoľko mesiacov pred voľbami totiž toto hnutie oscilovalo v prieskumoch verejnej mienky blízko 5-percentnej hranice zvoliteľnosti do parlamentu,“ konštatuje Cirner, podľa ktorého OĽaNO skrátka vyšla volebná kampaň, Matovič sa dokázal trafiť do momentálnej chute voličov a naservíroval im to, čo si želali – sľuby o zatočení s korupciou a podobne.

“Všetky okolnosti, vrátane zle nastavených volebných kampaní konkurujúcich strán, mu zahrali do karát. Pozorovatelia politickej scény vedia, že potenciál OĽaNO je niekde okolo 8-10 % voličov. Z tohto pohľadu sú aj dnešné preferencie hnutia a dôveryhodnosť Igora Matoviča úspechom. Ak nezmení komunikačný štýl a chaoticko-mikromanažérsky štýl riadenia vlády, vráti sa preferenčne tam, kde bol predchádzajúcich 10 rokov,“ uzavrel pre Topky.sk politológ Michal Cirner.

Za prepadom OĽaNO by mohol byť jeho nestabilný elektorát či nízka mediálna prítomnosť

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info