fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Korčok vyjadril znepokojenie v súvislosti so situáciou v Náhornom Karabachu

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS). FOTO TASR - Jaroslav Novák

Slovensko sa pripája k výzvam na bezodkladné zastavenie bojových akcií, zníženie napätia a nastolenie prímeria v oblasti Náhorného Karabachu. Povedal to v pondelok minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.

„Chcel by som za Slovenskú republiku vyjadriť vážne znepokojenie z obnovenia bojov v konfliktnej zóne Náhorného Karabachu, ktoré si už teraz vyžiadalo ďalšie obete vrátane civilistov,“ uviedol Korčok. Strany konfliktu naliehavo vyzýva na bezpodmienečný návrat k rokovaciemu stolu s cieľom hľadania mierového riešenia pod záštitou spolupredsedov Minskej skupiny OBSE.

Boje medzi arménskymi separatistami a azerbajdžanskou armádou, ktoré prebiehajú od nedele, si už vyžiadali desiatky mŕtvych a stovky zranených. Azerbajdžan v reakcii na boje vyhlásil stanné právo. Európska únia vyzvala regionálne mocnosti, aby nezasahovali do bojov a odsúdila „vážnu eskaláciu“ napätia, ktorá ohrozuje regionálnu stabilitu.

Náhorný Karabach (Náhorná karabašská republika) je medzinárodne neuznaný štát na území Azerbajdžanu pod vojenskou kontrolou Arménska. O územie, kde približne 95 percent obyvateľstva tvoria Arméni, vedú Arménsko a Azerbajdžan dlhoročný spor.

Šéfa Policajného zboru budú vyberať podľa zákona, ktorý by zadupali pod čiernu zem, tvrdí Saková

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info