HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

V Rusku boli nájdené pozostatky jaskynného medveďa z doby ľadovej

Kostra medveďa jaskynného / Wikipedia

Pastieri sobov v ruskej Arktíde nedávno uskutočnili úžasný objav – perfektne zachovaného jaskynného medveďa z doby ľadovej, oznámili v pondelok vedci, , píše nypost.com

Topenie permafrostu na Lyakhovských ostrovoch odhalilo nález „, ktorý má pre celý svet veľký význam,“ uviedli vedci z univerzity v Jakutsku. „Toto je prvý a jediný nález tohto druhu – celé mŕtve telo medveďa s mäkkými tkanivami,“ uviedla vo vyhlásení výskumníčka Lena Grigorieva.

Starobylý medveď, ktorého vek sa odhaduje na 22 000 až 39 500 rokov, bol nájdený v skoro dokonalom stave, dokonca s neporušeným nosom a zubami. „Je úplne zachovaný a všetky vnútorné orgány sú na svojom mieste,“ uviedla Grigorieva. „Tento nález má obrovský význam pre celý svet.“ V minulosti vedci dokázali nájsť a skúmať iba kosti jaskynných medveďov, ktoré vyhynuli pred 15 000 rokmi.

Planétu Zem zasiahol asteoroid! Ochránila nás však atmosféra, ktorá ho odrazila (VIDEO)

Maxim Cheprasov, vedúci výskumník z laboratória Mamutieho múzea v Jakutsku, vo vyhlásení uviedol: „Je potrebné vykonať rádiokarbónovú analýzu, aby sme určili presný vek medveďa.“ Vedcom sa zatiaľ nepodarilo navštíviť vzdialené miesto nálezu, ktoré sa nachádza na súostroví Novosibírskych ostrovov medzi Laptevským a Východosibírskym morom.

Keď sa permafrost topí na rozsiahlych územiach v ruskej Sibíri, dochádza v posledných rokoch k niekoľkým významným objavom vrátane mamutov, nosorožcov srstnatých, žriebäťa z doby ľadovej a niekoľkých šteniat a mláďat jaskynného leva.

V marci som sa infikoval koronavírusom a po šiestich mesiacoch sa stále necítim dobre

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info