HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Štrougal už je „za vodou“ – trestné stíhanie prokurátor zastavil

Fotokoláž / Redakcia

Za streľbu do ľudí, vážne zranenia a množstvo úmrtí pri pokuse o prekročenie hraníc ČSSR môže niekdajší vedenie komunistického štátu. Vlastne – môže ale nemôže.

Aj keď o tom prokurátor nepochyboval, trestné stíhanie bývalého generálneho tajomníka ÚV KSČ Miloša Jakeša, expremiéra Lubomíra Štrougala a exministra vnútra Vratislava Vajnara zastavil. Dôvody detailne vysvetľuje v uznesení, ktoré má nami citovaný portál HlídacíPes.org k dispozícii. Okrem Jakešovej smrti je to predovšetkým zlý zdravotný stav Štrougala s Vajnara.

„Boli zhromaždené dôkazy, ktoré dôvodnosť trestného stíhania potvrdzujú a ďalej dokresľujú mieru zavinenia obvinených,“ konštatuje sa v uznesení o zastavení trestného stíhania troch bývalých komunistických politikov. Ide konkrétne o dva dokumenty, jeden sa týka Štrougala s Vajnarom, druhý Jakeša, ktorý zomrel tento rok v lete. Viaceré pasáže v uznesení sa v oboch dokumentoch zhodujú..

Z uznesenia prokurátora – reprofoto

„Používanie zbraní zo strany príslušníkov Pohraničnej stráže voči narušiteľom štátnych hraníc bolo skutočnosťou známu aj bežným občanom socialistických štátov,“ píše sa v dokumente. Podľa neho  predsedníctvo ÚV KSČ bolo spolu s vládou najvyšším orgánom ČSSR a jeho členovia museli o tom, čo sa deje na hraniciach, vedieť.

V Česku obvinili Jakeša a Štrougala v súvislosti s niekdajšou streľbou na hraniciach

„Bol vybudovaný informačný kanál medzi príslušníkmi Pohraničnej stráže, ktorí zbraň proti narušiteľom štátnych hraníc použili, a predsedníctvom Ústredného výboru KSČ a ministrom vnútra,“ píše prokurátor s tým, že „členovia predsedníctva Ústredného výboru KSČ a minister vnútra priamo ovplyvňovali činnosť Pohraničnej stráže a režim ochrany štátnych hraníc „.

AKTUÁLNE: Zomrel komunista Miloš Jakeš, niekdajší generálny tajomník ÚV KSČ

Pri vyšetrovaní sa polícii podarilo nájsť archívne materiály, z ktorých je možné podľa štátneho zástupcu „vyvodiť záver, že predsedníctvo de facto disponovalo právomocou úkolovať federálnych ministrovi (tj. členov federálnej vlády), vedenie vlády a prípadne vládu samotnú v zákonodarnej iniciatíve a v tvorbe interných noriem „. Inými slovami, keby predsedníctvo chcelo, mohlo zákony umožňujúce streľbu na hraniciach zmeniť.

Materiály tiež jasne dokazujú, že „členovia predsedníctva Ústredného výboru KSČ sa zaujímali o problematiku ochrany štátnych hraníc a činnosti Pohraničnej stráže, a to najmenej v jednoročnom intervale na schôdzach predsedníctva v rámci informovania federálnym ministrom vnútra prostredníctvom výročných správ o zhodnotenie činnosti SNB, Pohraničnej stráže a vojsk ministerstva vnútra „.

Menej známe fakty o okupácii Československa v 1968

„Aj napriek tomu neurobili pri výkone svojej právomoci žiadne konkrétne opatrenia smerujúce k prijatiu právneho predpisu, ktorý by príslušníkom Pohraničnej stráže nedovoľoval použiť strelnú zbraň proti osobám, ktoré sa neoprávnene pokúšali štátnej hranice ČSSR prekročiť a zároveň nijako neohrozovali príslušníkov Pohraničnej stráže či inej osoby,“ vypočítava ďalej uznesenie a dochádza k jednoznačnému záveru: „Za súčasného dôkazného stavu je teda nepochybné, že skutok, pre ktorý sa vedie trestné stíhanie, sa v zmysle § 172 ods. 1 písm. a), b), c) Tr. rádu stal, je trestným činom a spáchali ho obvinenia. “

Napriek tomu však prokurátor stíhanie Miloša Jakeša, Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara zastavil. U Jakeša kvôli jeho úmrtiu tento rok v júli. U Štrougala s Vajnara na základe dvoch znaleckých psychiatrických posudkov, podľa ktorých nie sú v takej duševnej kondícii, aby mohli byť naďalej stíhaní.

Zomrel komunistický politik a bývalý slovenský premiér Peter Colotka

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info