fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Prezidentka víta iniciatívu mladých ľudí, ktorí sa angažujú za ochranu klímy

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. FOTO TASR - Pavol Zachar

Prezidentka Zuzana Čaputová víta iniciatívu mladých ľudí, ktorí sa angažujú za ochranu klímy. Ako uviedla vo svojom profile na sociálnej sieti, klimatická kríza nie je žiadny teoretický koncept, ale skutočnosť, ktorá sa každý deň dotýka životov ľudí.

„Vidieť to na extrémnych zmenách v počasí, na objeme úrody, na počte úmrtí v dôsledku znečisteného ovzdušia, na vymierajúcich živočíchoch. Vidieť ju všade okolo nás. Klíma je v kríze a potrebuje nás,“ napísala slovenská hlava štátu.

Pod petíciou Klíma ťa potrebuje, v ktorej od vlády a parlamentu žiadajú razantné kroky v boji proti klimatickej zmene, je už vyše 30-tisíc podpisov. Iniciatíva cez petíciu žiada poslancov Národnej rady SR, aby vyhlásili klimatickú núdzu s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu Slovenska už v roku 2040, teda o desať rokov skôr, ako sa Slovensko zaviazalo podpisom Parížskej dohody.

Od vlády iniciatíva Klíma ťa potrebuje požaduje, aby do konca roka 2021 pripravila záväzný plán a stratégiu, ako danú neutralitu dosiahnuť. Posledným bodom je, aby vláda podporila najvyššie sprísnenie klimatických cieľov, ktoré by mala na jeseň navrhnúť Európska únia.

Bukovský podáva žalobu na Matoviča

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info