HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Irán aj napriek sankciám výrazne zvyšuje vývoz ropy

Ilustračné foto tankeru / TASR

Podľa nedávneho odhadu spoločnosti TankerTracker sa v auguste zvýšil vývoz ropy z Iránu aj napriek prísnym sankciám zo strany USA, informuje portál RT.

Podľa odhadov Irán zatiaľ v septembri vyviezol takmer 1,5 milióna barelov ropy za deň (bpd), informovala agentúra TankerTrackers pre agentúru Reuters, pričom by mohlo ísť o najvyššiu úroveň iránskeho vývozu za rok a pol.

Dve ďalšie firmy sledujúce tankery tiež zaznamenali v septembri nárast vývozu iránskej ropy, aj keď podľa agentúry Reuters nie toľko, ako zistil web TankerTrackers.com.

Odkedy USA v máji 2018 uvalili sankcie na iránsky ropný priemysel a vývoz, Islamská republika používa rôzne taktiky na prepravu surovej ropy do zahraničia bez toho, aby bola odhalená, a to aj prostredníctvom tankerov, ktoré vypínajú transpondéry alebo dokumentov uvádzajúcich, že ropa nepochádza z Iránu.

Japonsko bude hostiť olympijské hry v roku 2021 „ako dôkaz toho, že ľudstvo porazilo pandémiu“

Iránsky minister ropného priemyslu Bijan Zanganeh uviedol tento týždeň, že „Amerika vedie vojnu proti Iránu bez krvi,“ pričom odkázal na sankcie na iránsku ropu.

Irán naďalej vyváža ropu v rozpore so sankciami USA. Zdá sa, že v poslednej dobe zvýšil svoj vývoz ropy aj napriek skutočnosti, že podľa oficiálnych údajov sú dodávky stále veľmi nízke.

Napríklad Čína, najväčší dovozca ropy na svete, podľa rôznych správ, mediálnych vyšetrovaní a spoločností zaoberajúcich sa sledovaním tankerov pravdepodobne prijíma z Iránu oveľa viac ropy, ako uvádzajú oficiálne čísla.

Palestína je „krvácajúcou ranou ľudstva“, tvrdí Erdogan

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info