HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER KAUZY SLOVENSKO

O kom chcela a nemohla rozprávať Jankovská?

Monika Jankovská / Fotokoláž (via TASR)

“Jankovská chcela prehovoriť o oligarchovi. Narazila.” píše sa v komentári Daga Daniša. A spomínajú sa aj iniciály “exministra”.

Monika Jankovská, stíhaná za manipulácie súdov v prospech Kočnera, drží vo väzbe protestnú hladovku. Zdá sa, že vie, prečo. Na možný, ba dokonca “skutočný” dôvod hladovky poukazuje komentár Daga Daniša na portáli aktuality.sk.

Jankovská podľa autora komentára tvrdí, že “úrady sústavne porušujú jej základné práva a slobody“. Formálne uvádza tri dôvody hladovky: – „nové obvinenie vyšetrovateľa, tentokrát v kauze Fatima, kde mala ako trenčianska sudkyňa pomáhať skupine čongrádyovcov, – údajné porušovanie jej práv najvyššími ústavnými činiteľmi (ktorí jej prípad komentujú), – údajná šikana ministerky spravodlivosti Kolíkovej namierená proti obhajkyni Jankovskej (advokátku pri častých návštevách obvinenej zastupuje jej syn)”

Tu však prichádza najzaujímavejšia pasáž. “Skutočný dôvod hladovky Moniky Jankovskej je však jeden: jej núdzové plány sa celkom rozpadli. Jankovská pôvodne rátala s tým, že bude stíhaná len za nepriamu korupciu, kde by jej hrozil relatívne mierny trest. A hlavne – chcela byť stíhaná na slobode.”

Monika Jankovská je opäť v centre. Polícia zadržala jej svata Petra Vaska

Podľa autora komentára “na jar požiadala o stretnutie so šéfom NAKA Zurianom. Chcela vypovedať o jednom z oligarchov z pozadia Smeru a o jednom z ministrov Pellegriniho vlády. Vyzeralo to tak, že výmenou za čiastočnú spoluprácu chcela žiadať prepustenie z vyšetrovacej väzby. Podľa našich informácií mal byť spomínaným oligarchom M. V. a exministrom podnikateľ P. Ž. Čo chcela o týchto dvoch mužoch Jankovská povedať, nie je známe.”

Nastal však zvrat. “Prokurátorka Simonová totiž nedovolila, aby Jankovskú vo väzbe navštívil šéf NAKA. Navyše, jej pôvodné obvinenie prekvalifikovala z korupcie na zneužívanie právomoci verejného činiteľa, za čo jej hrozí podstatne vyšší trest.” A to nie je všetko – “v septembri vyšetrovateľ obvinil Jankovskú aj v staršej kauze Fatima, kde mala ako sudkyňa zobrať úplatok tri milióny korún. A v roku 2018 sa mala podieľať na zastrašovaní svedka (ktorý náhle odvolal výpoveď proti Jankovskej, v tom čase štátnej tajomníčke ministerstva spravodlivosti).”

Jankovská chcela svedčiť proti oligarchovi a politikom, prokurátorka ju stopla (aktualizácia)

Z komentára, ktorý citujeme, sa vynára hneď niekoľko otázok: Ide o náhody? Ide o premyslený scenár? Je to “zúfalý pokus obvinenej dožadovať sa, aby ju brali vážne”? Aktuality.sk považujú “za chybu, že šéf NAKA nemohol hovoriť s Jankovskou. A zvážiť, či sú ponúkané informácie o oligarchovi a exministrovi cenné, alebo nie. Je predsa bežné, že obvinených, ktorí sú ochotní svedčiť o zločinoch z vyšších poschodí, nevypočúva len radový policajt, ale aj ľudia z vedenia NAKA.”

Komentár zvažuje aj takúto možnosť – “akoby tu bol tvrdý zásah zhora (alebo zboku), ktorý má umlčať Jankovskú; zastaviť pokusy o vyšetrovanie zločinov tých z vyššej váhovej kategórie a zúžiť stíhanie len na podvodníka Kočnera a jeho sieť.”

Môžeme sa iba domnievať, o čo vlastne ide. A to rozhodne na prospech očistného procesu spoločnosti nie je.

Jankovská vypovedala na NAKA, jej advokát nepotvrdil, že by sa chcela priznať

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info