NASA predstavuje plány na vyslanie prvej ženy na Mesiac do roku 2024
25 | 09 | 2020 I Mário Martinka

Program Artemis začne s testovacími letmi koncom budúceho roka a potom v roku 2024 vyšle muža a ženu na Mesiac


NASA načrtla plány vesmírneho programu, ktorý má za cieľ vyslať prvú ženu na Mesiac v roku 2024, píše news.sky.com. Program s názvom Artemis vyšle na Mesiac aj muža - pôjde o prvé pristátie na Mesiaci od misie NASA, Apollo 17 v roku 1972.

Astronauti vyštartujú za pomoci rakety s názvom SLS a budú cestovať v kozmickej lodi s názvom Orion, ktorá je obdobou kapsúl používaných v predchádzajúcich misiách Apollo. Prvá fáza s názvom Artemis-1 bude na jeseň 2021 zahŕňať bezposádkový testovací let okolo Mesiaca, ktorý umožní testovanie všetkých kritických systémov vrátane podpory života a komunikačných schopností.

Artemis-2 zopakuje rovnakú cestu s posádkou na palube v roku 2023 a uskutoční nový test - ukážku priblíženia. Na tejto ukážke sa zúčastnia astronauti, ktorí budú manuálne riadiť Orion po jeho oddelení od horného stupňa rakety SLS, známeho ako dočasný kryogénny pohonný stupeň.

Vesmír je podľa NASA príliš rasistický, a tak zahájili jeho očistenie. Hmlovina Eskimák končí
Americká vesmírna agentúra NASA uviedla, že vesmír je podľa jej názoru príliš urážlivý k menšinám. V rámci politickej korektnosti preto začali prepisovať aj stáročia staré názvy. NASA k odborníkom v oblasti astronomických a fyzikálnych vied... Čítať ďalej
19 | 08 | 2020 | Timotej Dudka


V rámci prípravy na Artemis bude NASA na Mesiac posielať nové sondy - od roku 2021 sú plánované dve ročne. V roku 2024 Artemis-3 pristane spolu s astronautami na južnom póle Mesiaca. Posádka bude mať moderné skafandre umožňujúce väčšiu flexibilitu, než aké mali predchádzajúce misie Apollo.
Sedemdňový pobyt na Mesiaci

Astronauti strávia sedem dní na mesačnom povrchu zbieraním vzoriek a uskutočňovaním rôznych experimentov. NASA uviedla, že koncepcia programu počas tejto dekády zahŕňa aj budovanie infraštruktúry na Mesiaci. Založenie základného tábora by umožnilo dlhodobé povrchové expedície na Mesiac s účasťou viacerých členov posádky.

Hviezdy sa zreorganizovali. NASA vytvorila nové znamenie horoskopu
V čase hospodárskeho chaosu a globálnej pandémie sa milióny z nás obracajú na horoskopy, aby našli zmysel sveta. Odborníci z NASA však predpokladajú, že hviezdy sa posunuli a vaše znamenie zverokruhu môže byť nesprávne. Čítať ďalej
15 | 07 | 2020 | Mário Martinka


Program Artemis tiež dúfa, že získa rôzne zdroje z povrchu Mesiaca, napríklad vodný ľad, aby bolo možné vytvoriť ďalšie využiteľné zdroje, ako je kyslík a palivo. Odhaduje sa, že program bude stáť 28 miliárd dolárov. Správca NASA Jim Bridenstine uviedol: „Žiadosť o rozpočet, ktorý sa teraz nachádza v Snemovni a Senáte, v súčasnosti zahŕňa 3,2 miliardy dolárov na rok 2021 pre ľudský pristávací systém. Je kriticky dôležité, aby sme dostali 3,2 miliardy dolárov.“

A dodal: „Vraciame sa späť na Mesiac kvôli vedeckým objavom, ekonomickým výhodám a inšpirácii pre novú generáciu prieskumníkov. Ako si budujeme udržateľnú prítomnosť, budujeme si tiež hybnú silu smerom k prvým ľudským krokom na červenej planéte.“

Mesiac záhadne hrdzavie aj napriek nedostatku vzduchu a tekutej vody
Vedci uprostred nových vesmírnych misií objavili na mesačnom povrchu bizarnú a neočakávanú anomáliu, Mesiac, ktorý je bez vzduchu a vody, hrdzavie, informuje portál RT, Čítať ďalej
04 | 09 | 2020 | Marek Molnár