HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

„Obama bol školák, keď sme začali s nadzvukovými experimentmi,“ tvrdí ruský raketový inžinier

Raketa Avangard / tasr

Tvorca ruského nadzvukového klzáku Avangard sa vysmial tvrdeniu Donalda Trumpa, že Rusko ukradlo túto technológiu Obamovej administratíve, pričom uviedol, že nadzvukové experimenty sa v krajine začali dávno pred jeho prezidentovaním, informuje portál RT.

„Barack Obama sa stal prezidentom USA v roku 2009. Naše experimenty s týmto typom arzenálu sa začali už v sovietskych časoch, keď bol Obama ešte tínedžer,“ vyhlásil Gerbert Jefremov, uznávaný inžinier, ktorý zohral kľúčovú úlohu pri navrhovaní najnovších ruských raketových systémov, vrátane kĺzavého vozidla Avangard, informoval portál Rossiyskaya Gazeta.

„Bol to ešte školák, keď sme už experimentovali s nadzvukovou technológiou,“ dodal 87-ročný dizajnér.

Záver, ktorý je možné vyvodiť z Jefremovových slov, je, že ruskí vedci začali vyvíjať nadzvukové technológie niekedy v rokoch 1974 až 1981 – keď bol exprezident Obama ešte len tínedžer.

Poplach v Číne: V továrni na vakcíny prepukla ďalšia nákaza. Tisícky ľudí je infikovaných!

A ich práca nebola márna, pretože minulý rok sa ruský Avangard stal prvou nadzvukovou zbraňou, ktorú postavila akákoľvek armáda na svete. Medzi ďalší hardvér krajiny, ktorý je schopný cestovať viacnásobne rýchlejšie ako rýchlosť zvuku, patria napríklad riadená strela Kinzhal (Dagger) a protilodná strela Zircon, ktorá teraz prechádza testami.

Vladimir Putin uviedol, že bezkonkurenčné nadzvukové zbrane zmenili status quo v prospech Ruska. Krajina po dobe studenej vojny bojovala s USA čo sa týka vojenskej technológie, ale „teraz sú za nami a snažia sa dobehnúť náskok,“ upozornil prezident.

Jeho americký náprotivok Donald Trump však počas nedávneho predvolebného zhromaždenia v Minnesote trval na tom, že Rusko bolo schopné postaviť svoju „super nadzvukovú raketu“ iba preto, že „tieto informácie ukradlo od Obamovej administratívy.“

Tvrdenia neboli podložené žiadnymi dôkazmi. Trump tiež dodal, že USA majú vlastnú nadzvukovú raketu, ktorá je údajne „oveľa rýchlejšia“ ako tá ruská.

Ruský jadrový gigant Rosatom má v pláne do roku 2030 ovládnuť 10% svetového trhu s lítiom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info