fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Facebook tvrdí, že zvažuje „odísť“ z Európy, kvôli zákazu zdieľania údajov s USA

facebook
Ilustračné foto - Pixabay

Európsky súd v júli rozhodol, že neexistujú dostatočné ochranné opatrenia proti získavaniu spravodajských informácií agentúrami z USA

Facebook varoval, že môže odísť z Európy, ak írsky komisár pre ochranu údajov presadí zákaz zdieľania údajov s USA, a to po tom, čo v júli rozsudok Európskeho súdneho dvora zistil, že neexistujú dostatočné záruky proti získavaniu spravodajských informácií agentúrami z USA, píše theguardian.com.

V podaní na súde v Dubline spolupracovník generálneho advokáta spoločnosti Facebook napísal, že vynútenie zákazu by spôsobilo, že spoločnosť nebude schopná fungovať. „V prípade, že by [Facebook] bol úplne neschopný prenosu údajov používateľov do USA,“ argumentovala Yvonne Cunnane.

„Nie je jasné … ako by za týchto okolností mohol naďalej poskytovať Facebook a Instagram služby v EÚ.“ Facebook poprel, že by toto vyhlásenie bolo hrozbou a tvrdí, že išlo o jednoduchý odraz reality. „Facebook sa nevyhráža tým, že sa z Európy stiahne,“ uviedol hovorca.

Neznámy prejav JFK o celosvetovom sprisahaní, cenzúre, tajných spoločnostiach a úlohe tlače

„Právne dokumenty podané na írsky najvyšší súd poukazujú na jednoduchú realitu a to takú, že spoločnosti ako Facebook a mnohé ďalšie podniky a organizácie sa pri poskytovaní svojich služieb spoliehajú na dátové prenosy medzi EÚ a USA. Nedostatok bezpečných a spoľahlivých medzinárodných prenosov údajov by poškodil ekonomiku a brzdil rast podnikov založených na dátach z EÚ…“

Podanie je poslednou salvou v právnej bitke, ktorá trvala takmer desať rokov. V roku 2011 rakúsky právnik Max Schrems podal sťažnosť týkajúcu sa ochrany súkromia írskemu komisárovi pre ochranu údajov, ktorý reguluje Facebook v EÚ. V sťažnosti hovoril hlavne o praktikách sociálnych sietí.

Tieto sťažnosti nabrali na obrátkach o dva roky neskôr, keď Guardian odhalil program NSA Prism, rozsiahlu pozorovaciu operáciu zahŕňajúcu priamy prístup k systémom Google, Facebook, Apple a ďalších amerických internetových spoločností. Schrems podal ďalšiu sťažnosť na ochranu súkromia, ktorá bola nakoniec postúpená európskemu súdnemu dvoru.

Facebooku hrozí protimonopolná žaloba

Tento súd v roku 2015 rozhodol, že z dôvodu existencie programu Prism bola dohoda „Safe Harbor“, ktorá umožňovala americkým spoločnostiam prenášať údaje občanov EÚ späť domov, neplatná. EÚ sa potom pokúsila o druhú právnu dohodu o prenose údajov, takzvaný štít na ochranu súkromia; aj tá bola v júli tohto roku zneplatnená a súd opäť rozhodol, že USA neobmedzuje „špehovanie“ občanov EÚ.

V septembri začal írsky komisár pre ochranu údajov proces presadzovania tohto rozhodnutia. Komisár vydal predbežný príkaz, ktorý núti sociálnu sieť pozastaviť dátové prenosy do zámoria. V reakcii na to Nick Clegg, vedúci spoločnosti pre globálne záležitosti a komunikáciu, publikoval blog, v ktorom tvrdil, že „medzinárodné dátové prenosy sú základom globálnej ekonomiky a podporujú mnoho služieb, ktoré sú pre náš každodenný život zásadné“.

„V najhoršom prípade by to mohlo znamenať, že malý technologický začínajúci podnik v Nemecku už nebude môcť využívať služby poskytovateľa cloudových služieb so sídlom v USA,“ napísal. „Španielska spoločnosť pre vývoj produktov už nebude schopná prevádzkovať operácie vo viacerých časových pásmach. Francúzsky maloobchod môže zistiť, že v Maroku už nemôže udržiavať call centrum.“

Clegg dodal: „Podporujeme globálne pravidlá, ktoré môžu zabezpečiť jednotné zaobchádzanie s údajmi po celom svete.“

Trump velebí konšpirátorov QAnon ako „ľudí, ktorí milujú našu krajinu“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info