fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Pokračuje proces s východoslovenskou podnikateľkou Eleonórou K.

Na archívnej snímke Nora Mojsejová / TASR - Pavel Neubauer

Pred senátom Okresného súdu (OS) Bratislava I pokračuje po dlhšej prestávke proces s východoslovenskou podnikateľkou Eleonórou K., predtým známou ako Eleonóra M., a ďalšími spoluobžalovanými z podvodov.

Na hlavné pojednávanie sa dostavila Eleonóra K. aj ďalší dvaja obžalovaní. Zvyšní traja dali súhlas na pojednávanie v neprítomnosti a z desiatich predvolaných svedkov sa nedostavil ani jeden. „Súd dnes vykoná prehrávanie zvukových a zvukovoobrazových záznamov, ktoré sú ako CD a DVD súčasťou spisového materiálu,“ informoval TASR hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak.

Marcový termín vo veci bol zrušený z dôvodu opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. Predtým sa vo veci malo pojednávať v polovici januára. Proces sa odročil, keďže sa opätovne nedostavila Eleonóra M. a jeden spoluobžalovaný. Riadne sa v kauze vtedy už nekonalo viac ako rok, keď senát musel z rozličných dôvodov proces najmenej tri razy odročovať. Skoré ukončenie tejto kauzy sa na tomto súde nepredpokladá. Krajská prokuratúra v Bratislave totiž pôvodne navrhla vypočuť 80 svedkov, vypočutých bolo približne len 60.

Eleonóra K. je obžalovaná z faktoringového podvodu a neodvedenia dane s ďalšími piatimi spoluobžalovanými. Podľa obžaloby mala s Marošom M., Dušanom K. a Marekom K. v roku 2007 presvedčiť konateľa banskobystrickej firmy, že ak podpíše faktoringovú zmluvu, túto spoločnosť získa. Potom mali vyhotoviť podľa obžaloby tri falošné dodávateľské faktúry. Údajné pohľadávky vyplývajúce z týchto faktúr previedli na faktoringovú spoločnosť, ktorá Eleonóre K. podľa obžaloby vyplatila takmer 700.000 eur.

Eleonóra K., Donald D. a Peter M. taktiež od septembra 2007 nafingovali kúpu tlačiarenského stroja takmer za 3,2 milióna eur a na tomto základe si uplatnili nadmerný odpočet DPH vo výške viac ako 500.000 eur. Daňový úrad peniaze nevyplatil, pretože pri kontrole zistil neoprávnené uplatnenie odpočítania dane. V tejto kauze sa začalo pojednávať v marci 2014.

Za podpredsedu Súdnej rady SR zvolili Miloša Koleka

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info