fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Washington nasadil do Sýrie obrnené vozidlá a posilňuje letecké hliadky

Ilustračné foto amerických vojakov / FOTO TASR/AP

Pentagón poslal do Sýrie množstvo obrnených vozidiel, radarových systémov a ďalších vojakov, čím posilnil americkú vojenskú prítomnosť v krajine po tom, čo sa minulý mesiac zrazili s ruskými silami, informuje portál RT.

O nasadení, ktoré sprevádzali zvýšené letecké hliadky nad východnou Sýriou, informovalo v piatok ústredné americké velenie.

„Spojené štáty nasadili radar Sentinel, zvýšili frekvenciu amerických stíhacích hliadok a nasadili bojové vozidlá Bradley s cieľom posilniť americké sily v bezpečnostnej oblasti východnej Sýrie (ESSA),“ uviedol vo vyhlásení hovorca CENTCOM, kapitán Bill Urban, pričom dodal, že cieľom tohto kroku bolo „zaistenie bezpečnosti a ochrany koaličných síl“.

Táto akcia je jasnou ukážkou odhodlania USA brániť koaličné sily v ESSA a zabezpečiť, aby boli schopné bez zasahovania pokračovať v misii proti ISIS.

Nové nasadenie údajne zahŕňa pol tucta tankov Bradley a menej ako 100 vojakov, stále však nie je jasné, kde presne budú v Sýrii pôsobiť. Veľkú časť severovýchodu krajiny ovládajú kurdské milície podporované USA a Washington zablokoval jej opätovnú integráciu pod vládou vlády v Damasku.

Aj keď sa Urban vo svojom oznámení o Moskve nezmienil, ďalší americký úradník, ktorý odmietol byť menovaný, povedal agentúre CNN, že nasadenia sú myslené ako „jasný signál pre Rusko, aby dodržiavalo procesy vzájomného pôsobenia“ a „vyhli sa neodborným, nebezpečným a provokatívnym akciám na severovýchode Sýrie.“

Tento krok prichádza necelý mesiac po napínavom stretnutí amerických a ruských síl v Sýrii, keď obe strany vykonávali hliadky, pričom došlo k zrážke vozidiel, pri ktorej Pentagón uviedol, že boli zranení najmenej štyria americkí vojaci.

Trump tvrdí, že jeho prezidentská funkcia mu zničila spoločenský život

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info