HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vedci našli v Barme najstaršiu spermiu na svete, v jantári prečkala vyše 100 miliónov rokov (video)

Screenshot videa / YouTube (Rappler)

Medzinárodný tím vedcov objavil v Barme najstaršiu spermiu na svete. Vedci spermiu našli v organizme oplodnenej samice lastúrničky, ktorá zhruba pred 100 miliónmi rokov uviazla v jantári.

Zaujímavosťou je aj rozmer spermie, ktorá meria 4,6 krát viac než organizmus samca lastúrnatky. Ten dorastá maximálne do niekoľkých milimetrov. „To je ako 7,3 metra veľká spermia v prípade muža vysokého 1,7 metra,“ uvádza Renate Matzkeová-Karaszová z Univerzity v Mníchove. O náleze píše portál lidovky.cez.

Objav potvrdzuje závery medzinárodného výskumu z roku 2009, ktorého sa zúčastnila aj česká bádateľka Radka Symonová z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej. Vedci vtedy preukázali existenciu takzvanej obrej spermie na štúdii reprodukčných orgánov 100 miliónov rokov starých fosílií lastúrnatek z Brazílie. Dochovanú spermiu ale vtedy nenašli.

Obrie spermie predstavujú pre organizmy, ktoré ich produkujú, veľkú energetickú záťaž a vyskytujú sa iba u niekoľkých živočíšnych druhov. Podobnú reprodukčné stratégiu ako lastúrničky majú napríklad octomilky. Iné živočíšne druhy, vrátane človeka, majú vyvinutú odlišnú reprodukčnú stratégiu, ktorá spočíva v produkcii veľkého množstva miniatúrnych spermií.

Psy ani mačky sa aktívne nepodieľajú na prenose koronavírusu na človeka

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info