fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusi dominujú v nadzvukových zbraniach. Trump ich obvinil z krádeže technológií

Ilustračná fotokoláž / Redakcia (via TASR, Shutterstock)

Americký prezident Donald Trump obvinil Rusko z krádeže informácií o technológii nadzvukových zbraní od administratívy Baracka Obamu. Rusko tvrdí, že o zbraniach začalo diskutovať takmer pred 20 rokmi, informuje portál RT.

„Viete, majú super nadzvukovú raketu, ktorá je päťkrát rýchlejšia ako normálna raketa,“ uviedol Trump na mítingu v Minnesote. „Rusko túto informáciu ukradlo. Vedeli ste to? Rusko ukradlo túto informáciu a potom postavilo raketu,“ pokračoval Trump

Washington však tvrdí, že má výrazne rýchlejšiu raketu, ktorú jej podľa Trumpa závidí Moskva aj Peking.

„Máme zbrane, ktoré sú tak vyspelé, že čínsky prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin nám závidia. Ale nevedia presne, čo máme, ale vedia, že máme veci, o ktorých nikdy ani nepočuli,“ dodal americký prezident.

Napriek Trumpovým vyhláseniam o nadradenosti USA ostatné časti vlády uznali, že krajina vo výrobe nadzvukových zbraní zaostáva za Ruskom a Čínou. Minulý rok minister obrany Mark Esper oznámil, že Pentagón „plánuje dobehnutie“ a „investuje každý dolár, ktorý sa bude dať“, aby pokročil v nadzvukových zbraniach.

USA jednostranne znovuzavádzajú sankcie OSN voči Iránu

Čínsky webový portál Sina minulý týždeň označil ruský nadzvukový raketový systém Avangard za „zastrašujúcejšiu zbraň ako atómová bomba“. Putin, ktorý ju predstavil v roku 2018, tvrdil, že je „absolútne neporaziteľný pre akýkoľvek systém leteckej alebo protiraketovej obrany“.

Podľa Putina bolo Rusko po odstúpení USA od zmluvy o protibalistických raketách (ABM) v roku 2002 nútené vytvárať nadzvukové zbrane.

„Museli sme vytvoriť tieto nadzvukové zbrane v reakcii na nasadenie amerického strategického systému protiraketovej obrany, ktorý by v budúcnosti dokázal neutralizovať a resetovať všetok náš jadrový potenciál,“ uviedol Putin na stretnutí s vojenským konštruktérom Herbert Efremov.

Ruský vodca tiež tvrdil, že Moskva vyvinula maximálne úsilie na dosiahnutie dohody s Američanmi, ale bolo to všetko márne.

Trump tvrdí, že jeho prezidentská funkcia mu zničila spoločenský život

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info