fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

60 000 dobrovoľníkov z Moskvy sa prihlásilo na testovanie vakcíny Sputnik V

Ilustračná snímka. FOTO TASR/AP

Desaťtisíce ľudí sa dobrovoľne prihlásili na zaočkovanie ruskou vakcínou proti Covid-19, prezradil moskovský starosta. V rámci úspešných postregistračných procesov už bolo imunizovaných niekoľko stoviek osôb, informuje portál RT.

V ruskom hlavnom meste prebiehajú rozsiahle záverečné testovania vakcíny Sputnik V, ktorá je prvou oficiálne registrovanou vakcínou proti koronavírusom na svete, uviedol v nedeľu pre televíziu Rossija-1 starosta Sergej Sobyanin.

„Viac ako 60 000 ľudí sa dobrovoľne prihlásilo a niekoľko tisíc ľudí už podstúpilo príslušné lekárske kontroly pred účasťou na pokusoch,“ uviedol Sobyanin. Viac ako 700 z nich už dostalo vakcínu Sputnik V a „všetci sa cítia dobre,“ dodal.

V Moskve bolo celkovo 276 000 prípadov Covid-19, čo predstavuje zhruba štvrtinu z 1,1 milióna ruských infekcií.

WHO schválila protokol o testovaní bylinných liekov na koronavírus

Ruský minister zdravotníctva Michail Muraško už predtým informoval, že dobrovoľníci zatiaľ nepreukázali žiadne neočakávané nepriaznivé účinky. „Približne 14 percent malo počas 24 hodín menšie ťažkosti so slabosťou, bolesťami svalov a občasným zvýšením telesnej teploty,“ uviedol minulý týždeň pre médiá.

Príznaky sú „popísané v predpise a sú predvídateľné,“ uviedol minister s vysvetlením, že do druhého dňa „zmiznú“.

Vakcína bola vyvinutá ruským výskumným strediskom pre epidemiológiu a mikrobiológiu Gamaleya začiatkom tohto roka. Prezident Vladimir Putin oznámil 11. augusta, že bola oficiálne zaregistrovaná. Zdravotnícki úradníci signalizovali, že Sputnik V bude k dispozícii pre kampaň hromadného očkovania začiatkom roku 2021.

S koronavírusom sa musíme naučiť žiť aspoň do jari, hovorí epidemiológ

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info