HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Dvaja ruskí vojaci boli zatknutí po tom, ako si umyli topánky svätenou vodou

religionist cirkev kostol viera
Ilustračný obrázok © Shutterstock

V západoruskom meste Kaliningrad bolo začaté trestné konanie po tom, čo boli dvaja príslušníci baltskej flotily natočení, ako si umývajú topánky svätenou vodou, informuje portál RT.

Podľa vojenského vyšetrovania sú obaja podozriví rodáci z kaukazskej republiky Dagestan na južnej hranici Ruska. Jeden z obvinených je branný vojak a druhý je zamestnancom na dohodu, informovala agentúra Interfax.

Boli zatknutí pre obvinenie z urážky veriacich v mestskej katedrále Krista Spasiteľa.

Vo videu je počuť jedného z mužov, ktorý hovoril „toto je pre nich svätá voda“. Dagestan je zväčša moslimskou oblasťou v Rusku, zatiaľ čo Kaliningrad je hlavne kresťanskou.

Sexuálny predátor? Trump čelí ďalšiemu obvineniu zo sexuálneho obťažovania

Po nahrávke sa jeden z účastníkov za incident ospravedlnil a tvrdil, že nevedeli, že ide o „takú vážnu vodu“. Po ospravedlnení kaliningradská diecéza naznačila, že si nepraje, aby boli vinníci uväznení, s vysvetlením, že už boli dostatočne potrestaní silnou reakciou verejnosti na ich video.

Kontroverzný ruský zákon proti „urážaniu náboženských pocitov ľudí“ bol prijatý v roku 2013 po tom, čo v hlavnej moskovskej katedrále hrala feministická protestná punkrocková skupina Pussy Riot. V roku 2016 sa zákon dostal na medzinárodné titulky po zatknutí blogera Ruslana Sokolovského za hranie vtedy populárnej hry Pokemon GO v kostole v Jekaterinburgu.

Minulý mesiac vyšetrovací výbor v krajine začal trestné stíhanie proti 18-ročnému mladíkovi po tom, čo zapálil cigaretu s kostolnou sviečkou a natočil ju na TikTok.

Poľsko obvinilo ruských dispečerov letovej prevádzky z 10 rokov starej havárie, pri ktorej zomrel prezident Kaczynský

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info