fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Štát dlhuje dodávateľom zdravotníckych pomôcok viac ako 90 mil. eur

Ilustračné foto / Shutterstock

Štát aktuálne dlhuje dodávateľom zdravotníckych pomôcok a špeciálneho zdravotníckeho materiálu viac ako 90 mil. eur.

Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedla výkonná riaditeľka Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+ MED) Katarína Danková, kolaps hrozí nielen štátnym nemocniciam, ale aj ostatným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a dodávateľom zdravotníckych pomôcok. Ak sa podľa SK+ MED finančná situácia v zdravotníctve nebude urgentne riešiť, doplatia na to najmä pacienti.

Asociácia upozornila, že slovenské zdravotníctvo potrebuje silnú finančnú injekciu v podobe dofinancovania. „Pandémia koronavírusu ešte viac prehĺbila dieru v rozpočte zdravotníckej kapitoly, ktorá dnes potrebuje na svoje dofinancovanie viac ako 500 mil. eur,“ konštatovala Danková. Zástupcovia firiem združených v asociácii SK+ MED preto vyzývajú kompetentných na otvorený dialóg o dofinancovaní zdravotníctva zo štátneho rozpočtu a koncepcii riešenia pohľadávok voči dodávateľom zdravotníckych pomôcok.

AKTUALIZOVANÉ: SMER-SD podáva trestné oznámenie na finančnú skupinu Arca Capital

Aktuálne majú neuhradené faktúry voči dodávateľom zdravotníckych pomôcok splatnosť po 285 dňoch. „Takmer rok musíme udržať naše firmy, ktoré na Slovensku podnikajú a dodávajú zdravotnícke pomôcky v solídnej kondícii. Platiť dane, odvody či mzdy a to napriek tomu, že od obchodného partnera, ktorým je v tomto prípade štát, dostaneme úhradu za poskytované služby takmer po roku,“ dodala Danková.

Asociácia od rezortu očakáva, že predstaví v krátkom čase aj koncepciu štátu, ktorá zabráni generovaniu dlhov v zdravotníctve, otvorí priestor pre vstup inovatívnych medicínskych technológií a modernej terapie na trh s cieľom zlepšiť zdravotnú starostlivosť, kvalitu a dĺžku života slovenských pacientov. Výkonná riaditeľka SK+ MED doplnila, že dnes je viac ako inokedy dôležité upriamiť pozornosť na zdravotníctvo.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info