fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Kyselica má vo štvrtok na výbore hovoriť o svojom pôsobení vo Vojenskom spravodajstve

Lukáš Kyselica. Foto: SITA/Branislav Bibel

Na štvrtkovom (17. 9.) zasadnutí Osobitného kontrolného výboru Národnej rady (NR) SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva (VS) by mal poslanec a bývalý štátny tajomník ministerstva vnútra Lukáš Kyselica (OĽANO) odpovedať na otázky o jeho pôsobení vo VS. Na stredajšej tlačovej konferencii to avizoval člen výboru Tomáš Valášek (Za ľudí).

Valášek sa chce pýtať Kyselicu, čo presne robil počas volebnej kampane pre VS, ale aj to, či bol v tom čase profesionálnym vojakom. „Kandidatúra profesionálneho vojaka by bola porušením zákona o službe profesionálnych vojakov,“ uviedol. Chce sa tiež pýtať, čo plánuje nové vedenie VS robiť pre to, aby sa podobné „ohýbanie demokratického procesu neudialo v budúcnosti“.

Poslanec Marek Hattas (Za ľudí) zároveň informoval o predloženej novele zákona o hazardných hrách, podľa ktorej by sa vypustila potreba petície občanov, ak chce obec na svojom území zakázať hazard. V súčasnosti platí, že takúto petíciu musí podporiť najmenej 30 percent obyvateľov obce, respektíve 15 percent občanov v prípade Bratislavy a Košíc.

Na svadbách bude môcť byť najviac sto ľudí, sprísnia sa však ich kontroly

To je podľa Hattasa veľmi veľký počet ľudí. „V praxi sa stalo to, že aj keď to obyvatelia podpísali, nakoniec súdy buď pozastavili platnosť uznesenia, alebo ju zrušili úplne,“ povedal s tým, že petícia nie je potrebná a uvoľní to ruky samosprávam, ktoré majú právo na to, aby si mohli regulovať hazard na svojom území.

Podľa Hattasa je tiež potrebné posilniť kompetencie aj v tom, aby si mestá mohli prijať uznesenie, že herňa musí byť od sociálnych alebo školských zariadení vzdialená 500 metrov, a nie 200 metrov ako doteraz, pričom by sa vzdialenosť merala vzdušnou čiarou. Predsedníčka poslaneckého klubu Za ľudí Jana Žitňanská tiež avizovala novelu zákona o verejných zbierkach, ktorá má umožniť neziskovým organizáciám, aby mohli prostriedky zo zbierky využívať nie rok, ale dva roky.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info