fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA a Izrael prehrali boj o zablokovanie výzvy VZ OSN na „globálnu solidaritu“

Benjamin Netanjahu a Donald Trump / SITA / AFP

Izrael a USA, ktoré tento rok vystúpili z WHO, sa pokúsili zvrátiť výzvu OSN, aby členské štáty spojili sily v boji proti Covid-19, informuje portál RT.

Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) v drvivej miere podporilo komplexnú rezolúciu „o zintenzívnení medzinárodnej spolupráce a solidarity s cieľom potlačiť, zmierniť a prekonať pandémiu a jej dôsledky“.

Návrh bol prijatý 169 krajinami, pričom Ukrajina a Maďarsko sa zdržali hlasovania. Washington pri hlasovaní proti dokumentu bol podporený iba Izraelom. Je pozoruhodné, že USA sú najviac postihnutou krajinou na svete a nahlásili viac ako 6,4 milióna prípadov Covid-19 a viac ako 193 000 úmrtí.

Návrh uznáva vedúcu úlohu Svetovej zdravotníckej organizácie v globálnom boji proti Covid-19. USA vystúpili zo zdravotníckeho orgánu začiatkom tohto roka, pričom organizáciu nevysvetliteľne obvinili z toho, že sa postavila na stranu Číny, ktorá „oddialila spustenie globálneho varovania pred pandémiou“ a slabý výkon počas pandémie – množstvo tvrdení, s ktorými výkonný riaditeľ WHO nesúhlasil.

USA sú „hlavným motorom“ militarizácie v Juhočínskom mori, tvrdí čínsky diplomat

Nezáväzné uznesenie sa odvoláva aj na výzvu generálneho tajomníka Antonia Guterresa k „okamžitému globálnemu prímeriu“, ktoré by najmenej rozvinutým krajinám umožnilo kúpiť si nejaký čas na boj proti koronavírusom a získať pomoc zo zahraničia.

Emocionálne nabitý návrh tiež spomína odstránenie hospodárskych sankcii a argumentoval tým, že „urgentné odstránenie neodôvodnených prekážok“ je zásadné pre zabezpečenie univerzálneho prístupu k „všetkým kvalitným, bezpečným, efektívnym a cenovo dostupným základným zdravotníckym technológiám a produktom vrátane ich súčastí a prekurzory.“

Dvaja členovia OSN, Irán a Kuba, trpia rozsiahlymi americkými sankciami, ktoré zostali v platnosti aj počas krízy Covid-19. Havanskí zdravotnícki úradníci predtým varovali, že ich krajina musí kvôli dvojitej americkej blokáde zaplatiť za lieky a vybavenie dvojnásobnú cenu.

Začiatkom júla Teherán postúpil veci Medzinárodnému súdnemu dvoru (ICJ) a požadoval, aby bol Washington braný na zodpovednosť za bránenie schopnosti Iránu zvládnuť koronavírusovú krízu.

Venezuelský scenár! Litva uznala Cichanovskú za „zvoleného vodcu“ Bieloruska

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info