HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Takmer polovica Rusov nechce byť zaočkovaná a myslia si, že nebezpečenstvo koronavírusu je prehnané

sputnik vakcína
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Podľa novej štúdie Moskovskej ekonomickej vysokej školy (HSE) len necelá polovica (45,6 percenta) opýtaných Rusov nechce byť očkovaných proti koronavírusu bez ohľadu na to, odkiaľ vakcína pochádza, informuje portál RT.

Výskum ukázal, že iba 13,2 percenta opýtaných sa chce dať zaočkovať čo najskôr, ďalších 4,6 percenta si chce počkať niekoľko mesiacov. Z tých, ktorí odmietajú byť očkovaní, takmer štvrtina (24,6 percenta) má stále v úmysle sledovať výsledky masového očkovania, ďalšia štvrtina (25 percent) tvrdí, že je úplne proti všetkým očkovacím látkam.

Časť nedostatku entuziazmu pre vakcínu v krajine možno vysvetliť vierou v to, že Covid-19 nie je taký vážny. 43,4 percenta respondentov sa domnieva, že nebezpečenstvo epidémie je prehnané alebo vymyslené „zainteresovanými stranami“. To je značný nárast z podobného prieskumu uskutočneného v máji, ktorý zistil, že iba tretina (32,8 percenta) krajiny bola skeptická voči koronavírusu.

Údaje odhalili, že najnižšie percento neveriacich je v Moskve (34,7%), pričom takmer každý tretí Moskovčan verí, že hlavné mesto je už „na začiatku druhej vlny“.

Pokazená špionáž alebo tragická nehoda? Taliansko vyšetruje záhadnú smrť ruskej modelky neďaleko základne NATO

Generálny riaditeľ Moskovského medzinárodného lekárskeho klastra (MIMC) Yaroslav Ashikhin v rozhovore pre ruský denník RBK vysvetlil, že Rusi teraz vnímajú Covid-19 ako „menej nebezpečnú hrozbu“.

„Vedci zatiaľ nedokážu ľuďom jasne vysvetliť, prečo po otvorení hraníc nedošlo k výbuchu šírenia koronavírusu,“ uviedol. „Nie sú tu ani preplnené kliniky, takže sa zvýšila skepsa,“ dodal generálny riaditeľ.

Sergey Glagolev, poradca ruského ministra zdravotníctva, v piatok navrhol, aby sa očkovanie proti Covid-19 mohlo čoskoro stať jednou z požiadaviek medzinárodného cestovania. Ruská domáca vakcína Sputnik V v súčasnosti prechádza treťou fázou klinických skúšok.

USA sú „hlavným motorom“ militarizácie v Juhočínskom mori, tvrdí čínsky diplomat

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info