Trump reaguje na svoju nomináciu na Nobelovu cenu za mier
12 | 09 | 2020 I Mário Martinka

„Táto nominácia ukazuje, že sa stále snažíme dosiahnuť mier, nie vojnu,“ hovorí Trump


Prezident Trump vo štvrtok privítal svoju nomináciu na Nobelovu cenu za mier v roku 2021, ktorú označil za „skvelú vec pre našu krajinu“, píše foxnews.com. „Je to veľká česť byť nominovaný a viem, že to má obrovský význam,“ uviedol Trump. "Len si myslím, že je to pre našu krajinu skvelá vec. Ukazuje to, že sa snažíme dosiahnuť mier, nie stále vojnu."

Trumpovu nomináciu na cenu Mieru predložil poslanec nórskeho parlamentu Christian Tybring-Gjedde, ktorý ocenil prezidentovu úlohu pri sprostredkovaní mierovej dohody medzi Izraelom a Spojenými arabskými emirátmi (SAE). Podľa Trumpa je takzvaná Abrahámova dohoda iba začiatkom širšej snahy USA vyriešiť dlhotrvajúce konflikty na celom svete.

„Pracujeme na mierovej dohode v Afganistane, spolupracujeme priamo s Talibanom, a to ide celkom dobre. Asi o tom budeme vedieť pomerne skoro,“ uviedol prezident. „Chceme teda vytvoriť mier po celom svete, pretože svet má iné problémy, na ktoré sa musíme sústrediť.“

Vojna proti terorizmu - najväčší podvod v histórii
Komentár Caitlin Johnstone (RT, nezávislá novinárka ) Čítať ďalej
11 | 09 | 2020 | Diana Zaťková


Tybring-Gjedde vo svojom nominačnom liste adresovanom výboru, ktorý Nobelové ceny udeľuje uviedol, že Trumpova administratíva „sa viac usilovala o nastolenie mieru medzi národmi ako väčšina ostatných nominovaných na túto cenu“. Ale ako poznamenal Decker, nie každý by charakterizoval Trumpa ako mierotvorcu. Bývalý minister obrany Jim Mattis nedávno označil Trumpa za „prvého prezidenta v mojom živote, ktorý sa nesnaží zjednotiť americký ľud. Namiesto toho sa nás snaží rozdeliť“.

„Myslím si, že niekedy musíte rozbiť vajcia, aby ste vyrobili omeletu,“ reagoval Trump. „Niekedy musíte ísť dnu, drsne to rozbiť a takpovediac zamiešať. A potom zrazu skončíte s niečím, čo môže byť veľmi pekné.“ Prezident tvrdil, že jeho predchodcovia zlyhali na mierotvornom fronte, pretože ako sa vyjadril, „nikdy sme nemali talent sa tam dostať a vyjednávať o týchto dohodách." "A poviem vám, že ďalšie krajiny z Blízkeho východu sa chcú tiež pridať. Naozaj sa chcú strašne pridať," pokračoval Trump. „Začneme to všetko skladať ako krásne puzzle."

USA vnucujú svoj LNG nielen Grécku a Bulharsku, ale aj celej Európe (Vladimír Malyšev)
Komentár Vladimíra Malyševa (Fond strategickej kultúry) Čítať ďalej
11 | 09 | 2020 | Zuzana Perželová


"Pre veľa ľudí to je veľmi zložité puzzle. Ale pochopil som to a chápem, že chcú mier. Bojovali desaťročia a desaťročia a v niektorých prípadoch bojovali celé storočia. A radi by videli mier a tak sa aj stane.“

Pokiaľ ide o stredajšie oznámenie, že do konca tohto mesiaca Irak opustí 2 200 amerických vojakov, Trump uviedol, že americká armáda je „v štádiu, keď sa môžeme vrátiť veľmi rýchlo späť. Ak sa niečo stane, môžeme sa vrátiť veľmi rýchlo späť. „Toto je vojensky iný vek,“ uviedol prezident. „Práve sme minuli 2,5 bilióna dolárov na vojenské vybavenie a ďalšie veci spojené s našou armádou ... Nikdy sme nemali modernejšie vybavenie a dnes je to vybavenie, ktoré je dosť iné ako pred 10 rokmi, aj dokonca pred piatimi rokmi. A nevyhnutne tam nemusíme byť.“

Trump však dodal, že vodcovia Afganistanu a Iraku „sa dohodli a všetkým bolo povedané, že ak sa niečo stane, môžeme byť späť tak rýchlo s takou mocou, ktorá je oveľa väčšia, ako máme teraz.“

Google a Twitter blokujú volebné (dez)informácie
Google a Twitter uviedli, že sa pred voľbami v USA ešte viac usilujú o obmedzenie dezinformácií online Čítať ďalej
11 | 09 | 2020 | Mário Martinka