HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Štúdie ukazujú, že upratovací personál sa nakazí koronavírusom dvakrát častejšie ako pracovníci na intenzívnej starostlivosti

upratovačka
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Nová štúdia uskutočnená na univerzite v Birminghamu odhalila, že lekári nie sú najviac ohrození chytením koronavírusu medzi zamestnancami nemocnice, informuje portál RT.

Vyše 500 pracovníkov bolo testovaných na univerzitnej nemocnici Foundation Trust (UHBFT), kde bolo päť ľudí pozitívnych na Covid-19.

Viac ako jeden z troch upratovačov, alebo 34,5 percenta testovaných, malo protilátky, čo odhaľuje, že boli už predtým vírusom infikovaní. Avšak čo sa týka personálu na intenzívnej starostlivosti, bol nakazený „iba“ jeden zo šiestich, čo je 15 percent. Podľa štúdie mal koronavírus iba jeden zo siedmich chirurgov.

Odborníci tvrdia, že typ osobných ochranných prostriedkov používaných zamestnancami nemocnice je kľúčom k riadeniu šírenia vírusu. Upratovači v nemocniciach dostali iba základné masky, ale tým, ktorí sa zaoberali vysoko rizikovými pacientmi, bola pridelená lepšia súprava vrátane rukavíc a plášťa.

Venezuelský scenár! Litva uznala Cichanovskú za „zvoleného vodcu“ Bieloruska

„Predpokladali sme, že pracovníci na jednotke intenzívnej starostlivosti budú najviac ohrození,“ napísal vedúci výskumný pracovník profesor Alex Richter v časopise Thorax. „Ale pracovníci v ITU (jednotka intenzívneho ošetrenia) sú v porovnaní s inými oblasťami relatívne dobre chránení,“ dodal profesor.

Intenzívna starostlivosť bola tiež označená ako vysoko rizikové prostredie v súlade s národnými smernicami, kde je povinné používanie vylepšených osobných ochranných prostriedkov vrátane filtrovaných respirátorov na tvár. V ďalších klinických oblastiach sa odporúčali chirurgické masky odolné proti tekutinám, ktoré majú menšiu ochranu.

Štúdia sa uskutočnila koncom apríla. Richter je presvedčený, že údaje podporia hodnotenie rozšíreného testovania zdravotníckych pracovníkov vrátane sledovania prenosu vírusu počas budúcich vĺn pandémie. Tieto faktory by mohli byť dôležité pri zvažovaní toho, čo sa stane túto zimu.

USA sú „hlavným motorom“ militarizácie v Juhočínskom mori, tvrdí čínsky diplomat

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info