fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Výdavky Sociálnej poisťovne na vyplácanie garančných dávok medziročne stúpli o štvrtinu

Ilustračné foto : SITA

Dávku garančného poistenia dostávalo zo Sociálnej poisťovne počas prvého polroka tohto roka priemerne mesačne 125 osôb. Na uspokojenie mzdových nárokov zamestnancov pri platobnej neschopnosti zamestnávateľov tak poisťovňa vynaložila 1,5 milióna eur.

V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška ide o nárast o 5 poberateľov dávky mesačne, medziročne však výdavky na garančné dávky stúpli o 333-tisíc eur. Stojí za tým zvýšenie priemernej vyplatenej sumy garančnej dávky z 1 619 eur v prvom polroku vlaňajška na 2 000 eur v prvom polroku tohto roka. Uvádza sa to v správe o hospodárení Sociálnej poisťovne za prvý polrok tohto roka.

Garančné poistenie je poistenie pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa na uspokojovanie nárokov zamestnanca a na úhradu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie nezaplatených zamestnávateľom do základného fondu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie.

Zamestnanec v pracovnom pomere, člen družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu, a osoba, ktorá vykonáva práce na základe dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti, má nárok na jednorazovú dávku garančného poistenia, ak sa jeho zamestnávateľ stal platobne neschopný a nemôže uspokojiť jeho nároky vyplývajúce z pracovnoprávneho vzťahu.

Infektológ Pavol Jarčuška má obavy z jesene. Čo môžeme očakávať v druhej vlne koronavírusu?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info