fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ruský Gazprom zvyšuje dodávky zemného plynu do Číny

Ilustračný obrázok plynovodu / Fotobanka

Ruský monopol zemného plynu Gazprom zvýšil v júli a auguste v porovnaní s júnom svoje dodávky zemného plynu do Číny prostredníctvom nového ropovodu na Sibíri, uviedol vysoko postavený predstaviteľ spoločnosti Gazprom, informuje portál RT.

Dodávky ruského zemného plynu do Číny sa v júli a auguste zvýšili na 12 miliónov kubických metrov denne z 10 miliónov kubických metrov dodaných v júni, uviedol pre firemný časopis Vladislav Borodin, generálny riaditeľ jednotky plynového giganta Gazprom Transgaz Tomsk.

Gazprom, ktorý v decembri 2019 naštartoval plynovod Power of Siberia, sa snaží každoročne zvyšovať svoje dodávky prostredníctvom plynovodu do Číny, napísal Borodin v časopise. Očakáva sa, že ročné dodávky do Číny stúpnu z 21 miliárd kubických metrov v roku 2019 na 24-25 miliárd kubických metrov na konci tohto roka, ďalej poznamenal výkonný riaditeľ.

Rusko a Srbsko uskutoční v najbližších dňoch vojenské cvičenie v Bielorusku

V druhom štvrťroku 2020 boli dodávky Gazpromu do Číny prostredníctvom plynovodu Power of Siberia za ceny výrazne vyššie ako európske ceny plynu, uviedol v konferenčnom hovore Q2 Alexander Ivannikov, šéf finančného a ekonomického oddelenia Gazpromu.

„S rastom objemu dodávok plynu v rámci kontraktu CNPC bude čínsky trh významnejšie prispievať k príjmom a ziskom Gazpromu,“ uviedol  Ivannikov minulý týždeň.

Nový plynovod medzi Ruskom a Čínou, Power of Siberia 2, sa tiež pripravuje, pretože sa Moskva snaží získať rastúci podiel na čínskom trhu so zemným plynom, ktorý by mal v nasledujúcich rokoch naďalej rásť, aj keď pomalšie.

Cyprus blokuje sankcie EÚ voči Bielorusku, žiada kroky voči Turecku

Power of Siberia 2 vstúpila do fázy návrhu tento rok, uviedol začiatkom tohto mesiaca Alexey Miller, predseda riadiaceho výboru Gazpromu.

„Netreba dodávať, že to výrazne zlepší naše schopnosti a ďalej uľahčí rozširovanie plynárenskej infraštruktúry na celej východnej Sibíri,“ uviedol Miller.

Alexandr Lukašenko: „Možno som zostal o niečo dlhšie“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info