HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Čínski hackeri zaútočili na ruské organizácie

čína hacker
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Podľa odborníkov čínskym útočníkom ani tak nejde o okamžitý zisk ako skôr o strategický prienik na ruský trh. Uviedol portál Lenta.ru.

Čínski hackeri zo zoskupenia Winnti zaútočili na vývojárov ruského softvéru pre bankové systémy a tiež na ruskú stavebnú spoločnosť. Informovala o tom spoločnosť Positive Technologies.

Predtým sa čínska skupina hackerov špecializovala na útoky na priemyselné a technologicky vyspelé spoločnosti z Európy a Taiwanu. Teraz sa však rozhodla prejsť na ruské organizácie.

Už vo vývojovej fáze vkladajú čínski hackeri do systémov škodlivý kód, ktorý neskôr umožňuje prístup k bankovým údajom. Potom útočníci získajú prístup k sieťam a ukradnú, čo potrebujú. Podľa Andreja Arsentieva, vedúceho analytika špeciálnych projektov spoločnosti InfoWatch, čínskych hackerov možno ani nezaujíma finančný zisk. Skôr sa sústreďujú na podnikovú špionáž s cieľom získať vďaka citlivým údajom úspech na ruskom trhu.

Odborníci odhadujú, že spoločnosti zaoberajúce sa vývojom softvéru a systémovou integráciou sú obeťami až tretiny útokov hackerov ročne.

Svojho času bola Čína označovaná za najsilnejšiu počítačovú krajinu na svete. Podľa špecialistov sa „práca“ čínskych hackerov nepodobá postupu ich kolegov z Ruska, USA či Indie. Číňania sú „premýšľavejší a opatrnejší“.

Kremeľ nevidí najmenšie riziko, že by Nemecko blokovalo Nord Stream 2

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info