fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Veľká Británia, USA, Dánsko a Nórsko kontrolujú námorné aktivity za polárnym kruhom

Z paluby HMS Sutherland. Screenshot videa youtube.com/watch?v=ShdFWipAmrY

Uvedené štáty spolupracujú na „zvýšení pripravenosti pôsobiť na ďalekom severe a na zvýšení odolnosti v oblasti, ktorá je pre záujmy Spojeného kráľovstva životne dôležitá“.

Lode Kráľovského námorníctva vedú nadnárodnú formáciu na ďaleký sever v operácii, ktorá demonštruje záväzok Spojeného kráľovstva a jeho spojencov k slobodnému prístupu a navigácii v regióne. Píše o tom portál royalnavy.mod.uk.

Fregata typu 23 HMS Sutherland a RFA Tidespring v spoločnej formácii s torpédoborcom USS Ross triedy Arleigh Burke amerického námorníctva a s nórskou fregatou HNoMS Thor Heyerdahl podporovanou dánskymi hliadkovými lietadlami vykonáva cvičné plavby v oblastiach, do ktorých sa vojnové lode vyberali iba výnimočne.

HNoMS Thor Heyerdahl – video youtube.com/watch?v=0YkrMbE6T7w

Budú pôsobiť v podmienkach mrazu a ľadu, aby ďalej zlepšovali adaptáciu na náročné prostredie a zároveň pomáhali udržiavať mier v regióne, tvrdí citovaný portál. Akcia je nepriamym pokračovaním predchádzajúcej operácie medzi Spojeným kráľovstvom a USA, pri ktorej bola HMS Kent v máji tohto roku nasadená do Barentsovho mora.

„Kráľovské námorníctvo a jeho spojenci tým, že operujú navzájom otvoreným a transparentným spôsobom, naďalej preukazujú, že sú odhodlaní udržiavať mier a slobodu plavby pre všetkých v životne dôležitej oblasti.“ – Tvrdí portál royalnavy.mod.uk.

Britské námorníctvo eskortovalo britské lode cez Hormuzský prieliv

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info