fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Požiar utečeneckého tábora na ostrove Lesbos. Evakuovať museli tisiíce utečencov

Migranti kráčajú pri vchode do preplneného utečeneckého tábora na gréckom ostrove Samos vo východnej časti Egejského mora. / TASR (AP)

Plamene v preplnenom tábore Moria zničili stany a obytné kontajnery. Migrantov žijúcich na tomto mieste plamene prinútili utiecť

Tisíce ľudí utieklo z preplneného utečeneckého tábora počas toho, ako väčšinu tábora na gréckom ostrove Lesbos zachvátilo niekoľko požiarov. Po dnešnom požiari neboli v tábore Moria hlásené žiadne zranenia, píše theguardian.com.

Príčina požiaru, pri ktorom horeli stany a kontajnery, nieje jasná, informoval predstaviteľ hasičov. Policajný predstaviteľ uviedol, že migranti boli prevezení do bezpečia. Podľa svedkov bolo vidieť ľudí ako z tábora odchádzajú a nesú si so sebou svoju batožinu. Najmenej 25 hasičov a 10 hasičských aút bojovalo s plameňmi vo vnútri a aj mimo objektu, informovali hasiči s tým, že požiarnici boli počas snáh o hasenie požiaru zatlačení migrantami späť.

Nemecko navrhuje zastavenie projektu ruského plynovodu

Zariadenie Moria, ktoré hostí viac ako 12 000 ľudí – čo je viac ako štvornásobok jeho udávanej kapacity – je humanitárnymi skupinami často kritizované za to, že vytvára zlé životné podmienky pre migrujúcich. Minulý týždeň bola Moria umiestnená do karantény po tom, čo úrady potvrdili, že jeden zo žiadateľov o azyl mal pozitívny test na prítomnosť koronavírusu. Odvtedy sa množstvo potvrdených infekcii zvýšilo na 35.

Lesbos, ležiaci neďaleko tureckého pobrežia, sa v rokoch 2015 – 2016 nachádzal v prvej línii masívneho pohybu utečencov a migrantov do Európy. V dôsledku pandémie koronavírusu boli od 1. marca všetci migranti, ktorí sa dostali na ostrov, umiestnení do karantény mimo táborov.

V Morii podporné skupiny varovali, že vzhľadom na životné podmienky v tábore, nie je možné realizovať sociálne dištancovanie a základné hygienické opatrenia. Požiare rozdúchané silným vetrom horeli aj v ďalších dvoch oblastiach ostrova.

Nemecko navrhuje zastavenie projektu ruského plynovodu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info