fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Ignorovaná pamäť národa, no na skartácie dokumentov sa nezabudlo

Na snímke schôdza vlády SR. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Ústav pamäti národa (ÚPN) 17 rokov nedostal dokumenty o činnosti bezpečnostných zložiek, vrátane SIS a ministerstiev vnútra, spravodlivosti a obrany.

Vláda to na svojom aktuálnom rokovaní vzala na vedomie, bezodkladne sa tak má zastaviť skartácia dokumentov o bezpečnostných a tajných zložiek – informuje portál dennikn.sk s odvolaním sa na agentúru TA SR.

Predsedovi vlády by sa podľa informácie mala pripraviť správa o vlastníctve, držbe, správe, vyraďovacom konaní a skartácii. Začať by sa podľa vládou schváleného materiálu mali aj rokovania s Ústavom pamäti národa o odovzdaní dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek.

ÚPN sa vyslovil, že “je pripravený odtajnené archívne dokumenty prevziať, spravovať a sprístupniť ich verejnosti v zmysle zákona.”

„Dokumenty o činnosti bezpečnostných zložiek ÚPN využíva aj pre vlastný výskum, najmä pre organizačnú a personálnu rekonštrukciu útvarov Štátnej bezpečnosti a pre výskum ich úloh a represívnej činnosti voči občanom bývalého Československa a cudzincom,“znie citát z vládou schváleného materiálu.

Opäť budeme cenzurovať naše dejiny? Blahová podáva trestné oznámenie pre Husáka v Najväčšom Slovákovi RTVS

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info