HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Skúsený investor Jim Rogers tvrdí, že storočie panovania dolára končí

USD dolar covid virus
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Dolár je na pokraji straty svojho štatútu hlavnej rezervnej meny sveta, uviedol pre RT významný americký investor Jim Rogers po správach o plánoch Číny znížiť svoju časť amerického dlhu.

So štátnym dlhom vyšším ako 26,5 bilióna dolárov „sú USA teraz najväčším dlžníkom v histórii sveta a každým dňom sa suma zvyšuje a zvyšuje,“ uviedol Rogers a dodal, že si to vyžiada daň z meny krajiny.

„Americký dolár je tradične najbezpečnejšou menou na svete. Ale tradícia sa mení,“ poukázal na osud britskej libry a holandského guldenu, ktoré sa v minulých storočiach považovali za najspoľahlivejšie meny.

„Som Američan, takže to veľmi nerád hovorím, ale obávam sa, že dominancia amerického dolára končí a nahradí ho niečo iné,“ ďalej poznamenal skúsený investor.

Trump chce ponechať vojenské noviny. Pentagón hovorí o neistote v rozpočte

Dolár môže v budúcom roku ešte ukázať svoju silu, po súčasných turbulenciách v Amerike spôsobených protestmi Black Lives Matter a voľbami, „ale bude to pravdepodobne jeho posledný zásah,“ uviedol Rogers.

Komentáre skúseného investora prichádzajú v nadväznosti na správu čínskeho štátneho denníka Global Times, v ktorej poprední miestni odborníci tvrdia, že Peking pravdepodobne zníži svoj americký dlh na 20 percent – z 1 bilióna dolárov na 800 miliárd dolárov – uprostred súčasného napätia s Washingtonom. Odborníci tiež varovali, že Čína by mohla zájsť až tak ďaleko, že „predá všetky svoje americké dlhopisy v extrémnom prípade, ako je vojenský konflikt“.

Ak sa Peking skutočne rozhodne predať pätinu svojich amerických dlhov, „vytvorí tlak na úrokové sadzby v USA,“ domnieva sa Rogers.

CNN sa sťažuje, že Fox News bude viesť prezidentskú debatu aj napriek tomu, že šíria konšpiračné teórie

„Úrokové sadzby v USA by mali stúpať,“ teda z pohľadu Číny, „je to inteligentný ekonomický a investičný krok, rovnako ako čokoľvek, čo robia politicky,“ uviedol investor, ktorý spoluzaložil spoločnosť Quantum.

Pomôže to tiež čínskym orgánom posilniť jüan. „Ak predávajú americký dlh, predávajú doláre, preto ich mena stúpa,“ čo sa deje už niekoľko týždňov, zdôraznil Rogers.

Rovnako ako niektoré iné národy, aj Čína môže byť ochotná zbaviť sa amerických dlhov z dôvodu súčasných turbulencií v Amerike a tvrdej zahraničnej politiky Trumpovej administratívy.

Youtube zmazal najviac videí ako kedykoľvek predtým

„Ak sa na vás Washington nahnevá, uvalí na vás sankcie. To bolí všetkých. Takže Číňania, Rusi, Indovia, Brazílčania a ďalšie krajiny začínajú hľadať alternatívnu konkurenčnú menu k americkému doláru,“ poznamenal Rogers.

Plány, ktoré pravdepodobne prebiehajú v Pekingu, druhom najväčšom americkom držiteľovi dlhu, „nie sú dobré pre USA“, ale je pravdepodobné, že Washington nebude brať túto hrozbu podľa Rogersa dostatočne vážne.

„Viete, Trump si myslí, že je múdrejší ako všetci na svete, takže pravdepodobne urobí všetko, čo chce, a pomyslí si: ‚Nebojte sa – my sme Washington a my sa o to postaráme.‘,“ dodáva na záver ýznamný americký investor.

Na Kryme muselo zasahovať 8 stíhačiek, aby zadržali tri americké bombardéry B-52 (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info