HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Ruská vakcína proti Covid-19 „Sputnik V“ vstúpila do civilného obehu

Sputnik V
FOIO TASR/ AP

Prvá várka ruskej vakcíny proti Covid-19 Sputnik V má zelenú pre verejné použitie a už sa vstúpila do civilného obehu, oznámilo ruské ministerstvo zdravotníctva, informuje portál RT.

Vakcína vyvinutá moskovským Výskumným ústavom pre epidemiológiu a mikrobiológiu Gamaleya „prešla nevyhnutnými testami kvality“ a „vstúpila do civilného obehu“, uvádza sa v utorkovom krátkom vyhlásení ministerstva.

Dodáva sa, že ďalšie dávky sú na ceste k distribúcii do ruských regiónov.

Toto oznámenie predstavuje ďalší míľnik vo vývoji prvej vakcíny proti Covid-19, známej tiež pod obchodným menom Sputnik V. Vakcína bola zaregistrovaná 11. augusta po úspešnom dokončení klinických štúdií fázy 1 a fázy 2, čím sa Rusko stalo prvou krajinou, ktorá oficiálne predstavila svoju vlastnú vakcínu proti koronavírusom.

Globálna ekonomika sa tak „skoro“ nevráti na predpandemickú úroveň

Vývojári vakcíny čelili obvineniam z „unáhlenia“ Sputniku V na trh a zúženia postupu v tomto procese, pričom skeptici poukazovali na malý počet subjektov pri testovaní. Ruskí vedci tieto obvinenia odmietli a tvrdia, že pokus s vakcínou, ktorý v súčasnosti prechádza postregistračnými štúdiami, bol navrhnutý „oveľa efektívnejšie a na základe lepších predpokladov“, ako napríklad konkurenčný pokus AstraZeneca. To podľa nich umožnilo uskutočniť skúšky Sputnik V na menšom počte dobrovoľníkov.

Začiatkom tohto týždňa jeden z najuznávanejších lekárskych časopisov The Lancet publikoval klinické štúdie fázy 1 a fázy 2 Sputniku V, pričom poznamenáva, že na potvrdenie jej kvality sú stále potrebné dlhodobejšie štúdie.

Moskovský starosta Sergej Sobyanin medzitým odhalil, že post-registračné procesy Sputniku V v Moskve môžu trvať dva až šesť mesiacov. Program hromadného očkovania v meste, ktoré si vyžiadalo najväčšiu časť vypuknutia ruského vírusu Covid-19, sa má začať koncom roka 2020 alebo začiatkom roku 2021.

Homosexualita je pôvodcom koronavírusu, tvrdil kňaz, ktorý sa potom nakazil koronavírusom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info