HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

V kauze Ivana L. súd konať nemôže, spis je stále na Súdnom dvore EÚ

Ilustračné foto - TASR

Senát Okresného súdu (OS) Bratislava III nemôže konať v prerušenom konaní voči exriaditeľovi SIS Ivanovi L. a spol. v kauze zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny. Od únosu Kováča juniora do Rakúska uplynulo 31. augusta 25 rokov. Spis v kauze sa aktuálne nachádza na Súdnom dvore EÚ. TASR to potvrdil predseda senátu Karol Posluch.

„Aby súd mohol konať, okrem dvoch preverených sudkýň potrebuje vzhľadom na predpokladaný dlhší čas konania procesu aj tzv. náhradného sudcu, ich preverenie v súčasnosti vykonáva NBÚ,“ uviedol sudca na otázku, či je súd pripravený na možnú zmenu prísediacich, keďže sa očakáva dlhšie konanie, a tí by potom museli podstúpiť nanovo previerky NBÚ.

Odvolací Krajský súd (KS) v Bratislave zamietol v prvej polovici februára tohto roku sťažnosť Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave proti uzneseniu OS z júna 2019, ktorý prerušil konanie voči exriaditeľovi SIS.

Senát KS sa síce nestotožnil s názorom OS Bratislava III, že je nutné obrátiť sa na Súdny dvor EÚ, musel však rešpektovať judikatúru Súdneho dvora EÚ, ktorá bráni nadriadenému súdu, aby zakázal alebo znemožnil podriadenému súdu obrátiť sa na Súdny dvor EÚ, ak to považuje za potrebné. Rozhodnutie senátu odvolacieho súdu bolo právoplatné. Sťažnosť bola na odvolací KS doručená v polovici decembra 2019.

Smer-SD predloží návrh uznesenia so stanoviskom k príprave plánu obnovy

Senát OS Bratislava III v júni 2019 rozhodol o návrhu obhajoby na prerušenie trestného konania tak, že vo veci Ivana L. a spol. pre trestný čin zavlečenia do cudziny trestné konanie prerušuje a predloží Súdnemu dvoru EÚ na rozhodnutie prejudiciálne otázky. Súd podľa príslušných paragrafov Trestného poriadku účinného do 31. decembra 2005 trestné konanie prerušil a požiadal Súdny dvor EÚ o rozhodnutie o predbežnej otázke, pretože považuje jeho stanovisko za nevyhnutné na ďalší procesný postup vo veci.

Proces v prípade obžalovaného exriaditeľa SIS a spol. na OS Bratislava III nebol dlhšie vytýčený z dôvodu, že dvaja členovia senátu ako prísediaci sudcovia sa po uskutočnení ich previerky NBÚ začali len na jeseň 2018 oboznamovať s rozsiahlym spisovým materiálom. Spis má takmer 10.000 strán.

Plénum Ústavného súdu SR koncom mája 2017 potvrdilo aprílové rozhodnutie Národnej rady SR o zrušení tzv. Mečiarových amnestií z 3. marca a 7. júla 1998 a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi z 12. decembra 1997. Za uznesenie hlasovalo 129 členov snemovne zo 144 prítomných. Právomoc zrušiť protiprávne amnestie či individuálne milosti prezidenta dala parlamentu zmena Ústavy SR.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info